Annonce

Annonce

Brev:

Bange for farfar


1. august 2007

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Bange for farfar

Kære Helen

Ja, så kunne jeg igen bruge dine gode råd :-)

Min dreng på 9 ½ måned er bange for sin farfar, og har været det i mere eller mindre grad siden i hvert fald 6 måneders alderen.

Det svinger meget, hvor ked af det, han bliver. Men helt generelt, bliver han meget stille, idet farfar træder ind i rummet eller vi ankommer hos farfar og farmor. Samtidig holder han meget nøje øje med ham, og kommer han for tæt på, bliver min søn ked af det.

Vi har prøvet, at give ham lidt plads/tid til at se farfar an, og farfar har prøvet bare at tage ham på armen alligevel, og fx gå udenfor med ham. Nogle gange stopper gråden, andre gange bliver han mere ked af det.

Er vi hos dem i flere dage, som her i ferien, så går det bedre. Efterhånden smiler han til farfar og sidder hos ham. Men så pludselig kan han vende på en tallerken, og græde igen, hvis farfar nærmer sig - selvom det måske er gået helt fint op til da.

Det er de bedsteforældre, min søn ser oftest, og har set oftest frem til nu. Og reaktionen findes KUN i forbindelse med farfar, ikke de andre bedsteforældre.
Det eneste, vi kan komme på som forklaring på angsten, er, at farfar og far´s ...


Annonce

... stemmer er MEGET ens. Og når så vores dreng kigger og kan se, at det altså ikke er far, selvom det lyder som far, så bliver han bange??? Men jeg ved ikke, om det kan være det.

I hvert fald bliver farfar nu efterhånden ret ked af, at det fortsat skal være et problem. Hvordan synes du vi bedst kan gribe situationen an??

Og så lige noget helt, helt andet. Min kæreste og jeg er kommet i tvivl om, hvor lang tid man skal undgå stegt kød til barnet?? Skal man stadig pille indmaden ud af fx frikadellerne i en alder af 9½ måned?

Mange tak for din hjælp. Nedtrapning af amning er gået så fint med hjælp fra dig.
Jeg har for første gang udeladt morgenamningen (eneste tilbageværende amning) i dag og udskiftet med flasken. Det var forbundet med lidt gråd, men ved ikke, om det måske var fordi mælken blev givet kold. I hvert fald har jeg stort set ikke noget mælk at tilbyde mere, havde ikke rigtig lyst til at fortsætte, og blev oftere og oftere nappet af alle de nye tænder, så jeg synes, det er tid at stoppe. Men også meget underligt for mig - synes dog det hele er forløbet på en god måde, så igen stor tak til dig og dine gode råd :-)

Venlig hilsen
Bettina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex

Svangerskabsforgiftning

Svangerskabsforgiftning kaldes også for Preeklampsi og eklampsi. Man ved ikke præcist, hvorfor svangerskabsforgiftning opstår.

Sygdommen medfører at væskemængden i kroppen forøges, at der udskilles protein med urinen og at blodtrykket stiger. Det kan være lette symptomer, som opdages ved en rutinekontrol hos egen læge eller ved jordemoder, men der kan også være svære tilfælde, hvor kvinden oplever hovedpine, flimren for øjnene, overfølsomhed for lys, kvalme, opkastninger og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce