Svar: Kedsomhed? og start dagpleje
Kære Linda
Julie kan godt virke provokerende, sådan er det, når de små gentagende gange udfordrer os, tester hvad vi gør, hvordan vi handler. Men det er ikke på nogen måde provokerende ment.
Når Julie kravler hen til fjernsynet igen og igen, slukker og tænder for knappen, finder noget nyt og bliver ved og bliver ved i en uendelighed, så er det fordi hun er igang med at lære. Hun udforsker og undersøger alt hvad hun kan og hendes udforskningstrang er stor.
Hun udforsker både de fysiske ting - hun ser jer trykke på knapperne og gør det hun ser jer gøre. Hun undersøger hvordan det virker og fjernsynet er spændende. I interesserer jer jo også for det, trykker på fjernbetjeningen osv. så det vil hun også og det fænger hende - både med lys og med lyd.
Hun forsøger også at se hvad det gør ved jer, når hun gør som hun gør, det er også en del af hendes udvikling og udforskningstrang. Hvad mon mor og far siger, hvis jeg gør det her.
Hun husker fortsat bedst hvis der følger en handling med, når man f.eks. siger nej. Det vil sige at man samtidig fjerner hende fra fjernsynet imens man siger nej. Det forhindrer hende ikke i at kravle tilbage til fjernsynet igen og igen og igen og igen, men hun bliver mere og mere bevidst om at I ikke vil have det og derfor begynder hun at kigge på jer - se jeres reaktion og så overmanden lysten og nysgerrigheden og hun piller igen. Udforskningstrangen er simpelthen for stor.
Julie er nu på vej ind i det der hedder selvstændighedsgørelsesfasen - tidligere hed det trodsalder og derfor undersøger hun hvad der sker omkring hende ...
... og hvordan hun selv kan være med til at påvirke sine omgivelser og jeres reaktioner. At hun prøver grænser overfor jer som står hende nærmest er kun naturligt. Overfor jer er hun jo helt tryg og ved at I vil elske hende uanset hvad.
Det er dejligt at Julie får en blid overgang, hvor hun skal passes af nogen hun kender inden hun rigtigt starter dagpleje. Der er mange muligheder for aktiviteter med børn, hvor jeg tænker det vil være rart for hende at komme lidt ud, vende sig til at være blandt flere børn stille og roligt.
I mange kommuner findes der legestuer, både offentlige og private. Man kan også gå til musikalsk legestue, småbørnsgymnastik, rytmik og bevægelse og lignende, men dette koster ofte penge. Nogle gange er der gratis tilbud på bibliotekerne.
Nogle steder findes der også naturlegepladser og steder hvor man kan tage hen med sit barn, på samme måde som man kan tage i svømmehallen. I kan jo også prøve at spørge dagplejen om I evt. må komme forbi i deres legestue en gang imellem og måske spise frokost sammen med de andre børn, så hun kender lidt til det inden hun skal starte.
Men ellers så tænker jeg at det er vigtigt at Julie bare deltager i de dagligdagsting, som I andre laver.
Indkøringsperioden tror jeg ikke bliver svær, da det vil være en fin alder. Julie vil jo have prøvet at blive passet og mor ikke er der, hun vil være i stand til rent motorisk at bevæge sig omkring, vil kunne vise mere egen vilje og temperament osv. så det tænker jeg nok skal gå.
Jeg håber mine tanker hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
Viden om børn:
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen & Co.
Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.
Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )
Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!
Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.









