Brev:
Problemer ved aftensmad

Hej Helen
Tak for en fin og brugbar brevkasse - jeg har fundet mange gode svar.
Vi har 10.10.06 fået Klara som er vores andet barn. Vi har i forvejen en dreng på 3.5 år. Hun er en glad og nem pige, men desværre uden den helt store appetit og til aftensmåltiderne er det gået helt skævt.
Hun har de sidste dage enten intet spist ellers kun 3-5 mundfulde. Vi har forsøgt at lade hende sidde selv og snaske med noget og så håbet at liste lidt indenbords, men hun er lynhurtig til at få drejet hovedet og knebet munden sammen - vi forsøger at være helt afslappede, men det er svært.
Samtidig har hun travlt med at holde øje med sin bror der - desværre - ikke spiser ret meget og derfor hurtigt har mange ting for.
Vi er ret sikre på at hans hoppen rundt har indflydelse og har nu aftalt at når han er færdig må ...
... han gå på værelset og lege indtil vi har spist færdig.
Er det måden at gøre det på? Vi synes stadig han er lidt lille til at holde bordskik til vi er færdige.
Har du nogle fif til at Klara får lidt mere indenbords? Desværre er hun heller ikke det største barn og derfor er især jeg, fokuseret på hendes indtag af mad.
Vi har nu gjort det at hun inden sengetid får en skål grød og det ryger lige ned - det er vel ok?
I løbet af dagen går det lidt bedre og jeg forsøger at putte masser af fedt i den mad hun får. Hun spiser morgenmad, lidt til formiddag, 1 skive brød til frokost, a-38, frugt eller bolle til eftermiddag og så aftensmad. Hun drikker mælk og vand ved siden af. Hun har aldrig fået flaske og valgte selv amningen fra da hun var næsten 8 mdr.
Fortsat god sommer.
Kærlig hilsen
Katrine og Klara.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. oktober 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Græder forfærdeligt hver morgen efter ammestop
Kære Helen Vi har nu udfaset amning helt, også den om morgenen. Det er ca...
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
Viden om børn:
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Suttekæde
En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.
Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.
Det anbefales at:
- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









