Svar: Hvordan hjælper vi vores datter?
Hej med jer
Vi er alle forskellige og nogle har mere temperament end andre. Der vil altid være nogen som råber højst i forsamlinger og så er der dem, der lige afventer og ser tingene lidt an inden de blamerer sig for meget - måske jeres datter hører til de sidstnævnte og det er der jo ikke noget i vejen for.
Det er dog ikke ensbetydende med at hun skal finde sig i hvad som helst og hun skal også lære at sige fra. Men du skriver at hun kommer og henter jer når hun har brug for hjælp og det synes jeg er rigtig vigtigt. Det viser jo netop at hun godt kan mærke når det ikke er okay, hun er bare endnu ikke gammel nok til at vide, hvordan hun skal få sagt stop og så henter hun dig. Det synes jeg lyder rigtig godt.
Det bedste I kan gøre er at vise hende vejen. Hun skal naturligvis trøstes, når og hvis hun bliver ...
... slået, skubbet til og bidt - det er meget vigtigt at I netop viser at det ikke er okay at gøre sådan og med ord også siger "Av, det gør ondt på Nanna, Nanna bliver ked af det" osv. så det barn der har gjort hende ondt lærer at det ikke er okay.
Jeres datter skal vide at I er der for hende og hjælper hende. At hun altid kan søge råd og få hjælp hos jer. I takt med at hun bliver ældre og begynder at kunne bruge sit sprog, så vil kunne hjælpe hende med at mægle i konflikter, vise hende hvordan man kan bruge sproget og nå til enighed, opnå kompromis, men der er hun jo slet ikke endnu. Lige nu har hun bare brug for at I accepterer som hun er og ser det som et godt tegn at hun henter jer og på den måde siger fra.
Håber at det går godt i øvrigt... er der kommet en lille ny til?
Fortsat held og lykke med det hele:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:
31. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Opfølgning på selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Tak for svaret på mit brev om selvstændighedsalder og afvænning...
29. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Selvstændighedsalder og afvænning af sut
Kære Helen Lige en opfølgning på mit sidste brev om min datter på 2,5 “Det...
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
26. januar 2026 | Opdragelse | 18 mdr.
Halvandenårig gør skade på sig selv - Er det normalt?
Kære Helen Jeg skriver fordi jeg er lidt bekymret for min søn på snart 18...
24. januar 2026 | Opdragelse | 2 år, 7 mdr.
Det er kun far der dur - 2 år, 7 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om min datter på 2,5 år. Hun er altid...
Viden om børn:
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Calcium
Calcium findes hovedsagligt i mælkeprodukter, herunder modermælk og modermælkserstatninger.
Calcium er vigtigt til opbygning af skelettet og er derfor af stor betydning for børn, der naturligt skal vokse meget. Hvis barnet ikke får calcium nok, vil der frigøres calcium fra skelettet for at opretholde koncentrationen af calcium i blodet.
Børn der ammes eller får flaske får dækket deres behov for calcium derigennem og det anbefales at børn får modermælk eller...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen ...
Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..
Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..
Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..
Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..
Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..
Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!
Med venlig hilsen
M´s Mor






