Annonce

Annonce

Brev:

Følsomt barn - 12 mdr.


17. juli 2007

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Følsomt barn - 12 mdr.

Kære Helen

Jeg har en meget følsom datter, som lige er rundet 1 år. Allerede da hun var helt lille, opdagede vi hurtigt, at hun ikke kunne magte for meget kontakt til andre end mor og far. Derfor har vi forsøgt at værne hende lidt mod for meget turbolens.

Vi har eksempelvis ikke fået hende passet ret ofte, selvom bedsteforældrene står i kø, og vi gerne vil mere ud. Vi har heller aldrig været på større ture/ekskursioner med hende eller haft gæster om aftenen. Af gode grunde er vi meget isolerede på grund af hendes følsomhed. På nuværende tidspunkt har vi forsøgt os med en lille "ferie" (fem dage) i mine forældres tomme hus, hvilket stressede hende en del. Jeg er ved at være meget bekymret for, om vi skal have hjælp.

Vi kan jo ikke leve så isoleret i længden. Det helt store problem ...


Annonce

... er, at hun altid har virket glad og tilfreds, mens gæsterne var der/mens hun er i vuggestue/mens der sker noget. Reaktionen kommer først, når hun er alene med sine forældre. Dvs. lige så snart døren lukker bag gæsterne, begynder hun at græde (og ikke fordi hun er ked af, at de går).

Lyder dette bekendt, eller har vi en meget speciel lille pige? Vi føler af gode grunde ikke, at vi er gode nok som forældre. Og vores nærmeste har utrolig svært ved at tro, at hun bliver så ked af det, når nu hun har været så glad, mens besøget stod på.

Bortset fra dette problem er hun en fantastisk pige, der er en smule foran i fysiske udvikling (stor af sin alder, kvik, motorisk dygtig og eksperimenterende)

Jeg håber, du kan hjælpe. Vi ved ikke rigtigt, hvad vi skal stille op.

Med venlig hilsen
Maria

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Lure i dagplejen

Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...

Læs hele brevet og Helens svar


14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Svær søvnmangel pga mange opvågninger

Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex

Fødetaske

En fødetaske er den taske, som du skal bruge, imens du er på hospitalet, når du skal føde. Uanet om du skal føde ambulant eller være på barselsgangen i flere dage, så er det rart at have lidt ting pakket og parat.

Til selve fødslen vil nogle kvinder medbringe tøj, som de kan føde i, hvor andre kvinder vil bruge det tøj, som man får udleveret på sygehuset. Det kan være rart, at du har dine egne toiletartikler, shampoo, børste, tandbørste, hårelastikker osv. men derudover så er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit svar på min sidste henvendelse. Jeg blev i meget bedre humør efter at have læst det. Min mand og jeg har talt en masse sammen, og der er faldet ro over hverdagen igen. Tusinde tak!

Ermelin - mor til pige på 3 måneder


Annonce