Brev:
Madplan til dreng

Hej Helen
Så skriver jeg igen og tusind tak for en god brevkasse, den har vi meget glæde af..:-)
Emil er lige blevet 9 mdr og vejer nu 11,5 kg og er 73 cm, så han er en stor dreng. Han er begyndt at rejse sig ved alle ting og elsker at sidde og lege på gulvet... men desværre vil han ikke ligge på maven og gør slet ikke tegn til at kravle, hvordan skal vi få ham til det...?
Ang mad så spiser han alt hvad vi spiser nu med stor velbehag, og vil kun have sin flaske med vælling inden sengetid, så vi er begyndt at give ham jerndråber..
Mit spørgsmål er om min madplan til ham er god nok...?
ca kl ...
... 06.30 Havregrød/øllebrød + et glas sødmælk
ca kl 08.30 halv banan + et glas vand
ca kl 09.00 puttes til formiddagslur, sover ca 1 1/2 time
ca kl 11.30 rugbrød med diverse pålæg + et glas sødmælk
ca kl 13.15 puttes igen og sover ca 1 1/2 time
ca kl 15.00 frankbrød/bolle med ost + et glas vand
ca kl 18.00 aftensmad (det samme som os) og til dessert får Emil hjemmelavet frugtgrød med mælk + et glas vand
ca kl 20.00 200ml vælling og bliver så puttet og sover igennem til næste morgen
Er det en ok madplan, eller har du andre ideer..?
Glæder mig til at hører fra dig...
Med venlig hilsen
Emils mor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
15. oktober 2026 | Udvikling | 8 mdr.
Hej Helen. Jeg vil høre dig, om du kan vurdere hvorvidt der er behov for at...
1. oktober 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Vi er nu ved at være rimeligt frustrerede - og føler os ærligt...
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
19. september 2026 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Beklager skriveriet. Men jeg vil lige uddybe lidt, da jeg...
18. september 2026 | Amning | 10 mdr.
Hej Helen Nu er vi i gang med lillebrors nedtrapning af bryst. Som du...
Viden om børn:
Æteriske olier
Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.
Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.
I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









