Annonce

Annonce

Brev:

Lidt af det hele


27. juni 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Lidt af det hele

Hej Helen

Min datter er 8½ måned, og hun er et meget aktivt, nysgerrigt og glad barn.
Hun har altid været småtspisende, haft lidt svært ved at tage på i vægt, hun er ca. 72 cm lang og vejer omkring 8,3. Hun har fået MME fra da hun ca. var 3 uger gammel, og jeg har nok haft en tendens til at være lidt for fokuseret på hendes fødeindtag. Det er jeg i midlertid blevet meget bedre til håndtere, hun spiser det hun gør og kan, og mit fokus ligger meget mere på om hun trives og er glad og nysgerrig.

Den seneste måned er der sket rigtig meget med hende motorisk, hun er tæt på at kravle og er så småt begyndt at rejse sig op ved hjælp af tremmerne i hendes seng og kravlegård. Samtidig er hun også blevet mere pylret end før, det hænger måske sammen med alle de nye stimuli. hun oplever hver dag?

Jeg er i vildrede omkring en madplan...og kunne godt tænke mig at høre dit bud. Hun får stadig en flaske mælk om natten ca. 120 ml, og den vil vi rigtig gerne væk fra.

Hun spiser ikke ret meget i løbet af dagen, hun er også ved at få to tænder i overmunden, som generer hende.

Vores dag starter kl. 6 og her får hun mælk. 1 time senere får hun havregrød, hvilket hun gerne vil have. Så er hun faktisk allerede træt ...


Annonce

... igen, pylrer rigtig meget, og indtil for et par dage siden har igen fået lidt mælk, og er så blevet puttet. Hun sover som oftest 1 time.

Om formiddagen får hun lidt brød med smør, eller frugtgrød og vand og nogle gange lidt mælk.

Til frokost får hun grøntsagsmos og rugbrødshapsere, hvilket hun ikke gider, hun er ikke meget for tygge og vand.

Ved eftermiddagstid får hun lidt yoghurt, A 38, skorpe ell. lign og lidt frugt.

Vi spiser aftensmad omkring kl. 17.30, og vi tilbyder hende vores mad, men nej- ikke om hun vil...jeg har så haft købt glasmad fra Nestle, hvilket hun godt kan li, bare der ikke skal tygges for meget...Hun får vand at drikke.

Hun bliver Puttet omkring kl. 19, drikker ca. 200 ml. vælling.

Vi går selv i seng omkring kl 21.30-22, og synes det er for tidligt at vække hende og tilbyde hende en sen natflaske, har prøvet at vække hende et par gange, men hun er bare så langt væk.
Derfor vågner hun ved ca. 3-4 tiden, og jeg står op og vender hende et par gange, men når jeg så kan høre hendes mave knurre vælger jeg at lune en flaske.

Hendes samlet mælkeindtag om dagen inkl. vælling er mellem 500 og 600 ml.

Jeg ser frem til at høre fra dig...

Mange hilsner

1.gangs moren ;o)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


25. august 2026 | Amning | 10 mdr.

Ammenedtrapning - 10 måneder

Hej Helen Efter 10 måneder med en amning, ingen troede var mulig, så tror...

Læs hele brevet og Helens svar


14. august 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Tvillinger på 6.5 mdr uden rytme

Kære Helen. Jeg har 2 dejlige tvillingepiger på 6.5 måned, som blev født i...

Læs hele brevet og Helens svar


24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Madopstart og mad på rejse i 3 måneder

Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kæledyr og børn

I rigtig mange børnefamilier har man en eller anden form for kæledyr, og det er ofte en hund, kat eller et andet kæledyr med pels.

Det kan være rigtig dejligt for børn at vokse op sammen med dyr, og det er lærerigt at skulle hjælpe til med at passe et dyr og sørge for,, at dyret har det godt. At skulle være med til at tage sig af et kæledyr lærer dit barn om ansvar. Det overordnede ansvar for kæledyret er dog dit. Du kan ikke regne med, at dit barn selv kan sørge for et kæledyr,...

Læs mere i Babylex

Babymassage

Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.

De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.

Børn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!

Mor til Jens på 13 måneder


Annonce