Annonce

Annonce

Svar: Mad plan - 6 mdr.


18. juni 2007

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Emils mor

Ingen spørgsmål er dumme, hvis det var sådan så var der jo ingen idé i at have en brevkasse:o)

De fleste børn vil i 6 måneders alderen have det rigtig fint med 2 måltider skemad dagligt - grød til frokost og grøntsagsmos til aften og så derudover blive ammet.

De fleste børn spiser mellem 1-2 dl. grød og mos og hvis du oplever at Emil kan spise store portioner, så kan det nogle gange være en god idé at give lidt mindre og så give 3 gange om dagen i stedet for to. Ellers er det vigtigt nogle gange ikke bare at fylde ham op med skemad, men at give lidt mindre grød og mos og så fylde ham op med ammemælk bagefter. Hans væskebehov er stadigvæk meget stort og det er vigtigt at han fortsat har plads i maven til mælken, selvom han nu er begyndt med skemad.

I løbet af den næste måneds tid vil du sandsynligvis kunne øge ham til 3 måske 4 måltider - de fleste børn vil omkring 7 måneders alderen spise 3-4 måltider skemad og så amning derudover. Men det kan vi jo tage til den tid:o)

En plan for dagen til en dreng på 6 måneder som bliver ammet kunne se således ud:

Morgen: Amning

Formiddag: Amning og puttes til formiddagslur

Frokost: Grød (ris, majs, hirse, havregrød, øllebrød) evt. med lidt frugtmos på og vand af kop.
Puttes til middagslur, evt. med amning inden, men det kommer an på hvor meget skemad han har spist.

Eftermiddag: Amning

Aften: Grøntsagsmos med kød eller fisk, sidde i høj stol, evt. få en brødskorpe, agurk eller lignende i hånden og prøve at gnaske lidt selv - naturligvis under opsyn

Ammes og puttes til natten

Sen aften: Amning

Nat 24-06: Forsøge at sove uden amning og evt. bare lidt vand

Med hensyn til grøntsager så må du gerne give Emil stort set det hele nu og han vil elske at få noget som smager af noget. Du kan f.eks. lave mos af gulerod, selleri, persillerod og pastinak, - hvis det ikke er noget I spiser så meget af normalt, så kan du evt. købe en pakke 'suppeurter', koge grøntsagerne godt møre, blende dem og fryse det ned i små portioner. Når ...


Annonce

... maden skal bruges, så tø poritonen op, vam den, kom fedstof og mælk i og maden er klar til servering.

Du kan også bruge spinat, grønkål, porrer, rosenkål, rødbede, broccoli, squash, blomkål, m.m og stille og roligt begynde at introducere lidt kogt kød og fisk.

Du skal være opmærksom på at grøntsager som spinat, grønkål, fennikel, selleri og rødbede indeholder nitrat og derfor ikke må gives i store mængder. Derfor anbefales at disse grøntsager kun udgør 1/10 af mosen.

Kød og fisk bør som udgangspunkt være kogt eller lavet i ovn. Han må endnu ikke få stegt mad. Det kan være en fordel i begyndelsen at lave nogle kødboller, som du så kan have liggende i fryseren og tage op efterhånden som de skal bruges.

Hakket kød er lettest at bruge i starten fordi det let moses ud, endten med en gaffel eller igennem en persillehakker eller blender. Hakket kød kan være kylling eller kalkun som er mildt og godt at begynde med, men også svinekød, oksekød, lammekød osv. alt kan bruges - det handler om at variere og lade barnets mad tage udgangspunkt i familiens mad.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Indmad som lever og hjerter kan koges og også bruges og blandes i grøntsagsmosen og det kan også gives blandet i kødboller og dermed indgå i en del af kødfarsen. Indmad har bla. et højt indhold af jern.

Fisk kan også koges i ovnen eller i en gryde og det moses meget let med en gaffel. Du kan give laks, makrel, sild, tun (fra dåse), torsk, rødspætte, torskerogn osv. Alt slags fisk er godt både frisk og frossent - alle eventuelle fiskeben skal naturligvis fjernes.

Selvom du måske ikke spiser så meget fisk så er det vigtigt at du medtænker at din dreng har godt af at få det. Der er mange gode fedtstoffer i fisk, som han ikke kan få andre steder fra.

Husk at i alt hjemmelavet mad tilsættes en tsk fedtstof og det er vigtigt at du veksler imellem typen af fedt. Nogle gange smør, margarine, kærgården osv. og andre gange vegetabilske olier. Igen er variation vigtigt.

Håber at ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce