Annonce

Annonce

Svar: Opdragelse og trods


11. juni 2007

Kategori:
Alder:
5 år

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære bekymrede mor

Du skriver at du har forsøgt alt: "alt med aftaler, sendt på værelset, ignoreret ham når han begynder" osv. men uden at det hjælper. Du fortæller også at din eksmand ser jeres dreng som beregnende og det tror jeg ikke han er:o)

Jeg tror faktisk at jeres dreng trænger til at I lytter til ham, at I prøver at se ham, forstå ham. Det der sker lige nu er at I bliver sure på ham, trætte af ham, skælder ud, sender ham væk, I laver aftaler som han er for lille til at holde og jeg ser for mig en lille dreng, som bare rigtig gerne vil forstås.

Du skriver at han er en meget kærlig og en meget omsorgsfuld dreng og jeg tror også han er en meget klog dreng som hans far siger. Han er måske en af de børn som tænker rigtig meget over livet og tilværelsen og det gør nogle gange det hele lidt svært. Hvis man hører til de børn som ikke bekymrer sig så meget, så flyver tingene lettere hen over hovedet, men hører man til dem der tænker og er lidt følsom, så skal der måske ikke altid så meget til før det hele bare bliver for meget.

Du skriver at han konstant søger grænser, du skriver at han er rigtig aktiv og altid har været meget egenrådig. Jeg tror der er rigtig vigtigt at du begynder at se disse egenskaber som noget positivt. Hvis det var hos en voksen mand, så ville du beskrive ham som modig - en person der ikke var bange for at søge udfordringer, en selvstændig person - kvaliteter som ville blive vægtet meget højt. Men fordi det er hos en dreng, hos et barn, så bliver det pludselig irriterende og han er faktisk lidt besværlig. Mit råd til dig er derfor bl.a. at du begynder at se den måde han er på som en kvalitet hos din dreng og det skal du også fortælle ham.

Din dreng har brug for at vide at du elsker ham og det er rigtig dejligt at du fortæller ham det. Men du skal også fortælle ham hvad det er han kan som andre ikke kan. Hvor fedt det er at han er så selvstændig som han er, at det er rigtig dejligt at han tør sige sin mening osv.

Det kan måske være en god idé for dig at skelne imellem selvtillid og selvværd. Det er to vidt forskellige ting. Selvtillid handler om det vi kan, det vil sige de ting som vi er gode til, de ting vi præsterer. Hvis man er god til at klatre i ...


Annonce

... træer, spille bold eller andet, så har man selvtillid på disse områder.

Selvværd handler om at man synes man selv har værdi. Det handler om hvem man er og hvordan man forholder sig til sig selv. Børn får højt selvværd af at blive set og anerkendt af deres forældre, af at føle de er værdifulde.

Selvværd og selvtillid er altså to forskellige ting og det er vigtigt at man er bevidst om at god selvtillid på forskellige områder ikke give et bedre selvværd. Det er derfor også vigtigt at forældre er bevidste om at det at rose barnet kan give barnet masser af selvtillid, men at ros ikke behøver påvirke deres selvværd.

Din dreng har brug for at du elsker ham og ser ham som den han er. Han har behov for at føle sig set og lyttet til, føle sig forstået. Det giver ham selvværd. Har man et højt selvværd, så ved man at man er god nok selvom man har begået en fejl.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Det betyder ikke at du skal begynde at lade ham få sin vilje, men at du skal fortælle ham at du godt forstår at han bliver vred og ked af det, når han tingene ikke går efter hans hoved. Prøv at sætte dig ned med ham og tal med ham om hvad det er der sker.

Når I står i en situation og du oplever at han bliver gal, vred, ked af det, frustreret - hvad det nu er han bliver, så sæt dig ned og spørg ham "hvad skete der lige der?, "Jeg kan se du bliver ked af det" eller hvad det nu kan være. Lad ham fortælle dig hvad han føler og så mød ham i det. Lad ham rette dig "jeg er ikke ked af det, jeg er sur" og så mød ham der. Udgangspunktet skal altså være det han oplever, det han fortæller dig.

Fortæl ham også hvad han måde at reagere på gør ved dig, gør ved storebror eller hvem der nu er indblandet i konflikten. Det er ikke noget i vejen for at du siger "jeg bliver simpelthen så ked af det, når du siger sådan". Ligesom du skal lytte til ham, skal han også vide hvad han gør ved dig.

Der skal naturligvis være regler for hvordan man opfører sig og sådanne regler skal følges. Der skal også siges nej og sammen med et nej, må så også følge en forklaring og så må han blive gal og det må så være sådan. Den frustration skal han jo også lære at tackle.

Jeg håber at ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke med ham fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Mistrives mit barn?

Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.

Lære at sige undskyld

Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Selvstændighedsalder del 2

Kære Helen Tak for dit svar omkring vores datter på 2år og 9mdr. Det har...

Læs hele brevet og Helens svar


11. marts 2026 | Opdragelse | 2 år, 9 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 9 mdr.

Kære Helen Jeg har lige brug for at følge op på mit brev om afvænning af...

Læs hele brevet og Helens svar


24. februar 2026 | Opdragelse | 2 år, 8 mdr.

Afvænning af sut - 2 år, 8 mdr.

Hej Helen Jeg har tidligere skrevet til dig om vores datter på 2 år og 8 mdr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barneseng

Der findes mange slags madrasser på markedet, og når du skal vælge en madras til dit barns seng, så vil anbefalingen ofte være, at du vælger en skummadras, en latexmadras eller alternativt en madras i et naturmateriale. Vælger du en skummadras (polyurethanskum), skal den være mindst 5 cm tyk og helst med betræk, der kan tages af og vaskes.

Det anbefales, at dit barn ligger på et fast underlag, fordi det giver barnet mulighed for at bruge og udvikle sine muskler. Samtidig sikrer...

Læs mere i Babylex

Donorhjælp

Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:

1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.

Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce