Svar: Ruller ikke - men ligger gerne på maven
Grunden til at børn blandt andet skal rulle er fordi det er vigtigt for balance-/bevægesansen og muskel-/ledsansen. Ud fra din beskrivelse lyder det som om at din søn er helt godt med og det at han rent faktisk har trillet rund, men nu bare har glemt det er vigtigt.
Det er helt normalt at børn i perioder kan noget og så koncentrere de sig om noget andet, men det tidligere lærte ligger der stadig. Jeg synes dog at det vil være en god idé at I fortsat støtter ham i at rulle. Både fra mave til ryg og fra ryg til mave.
Det vil være en rigtig god idé at tage ham med i svømmehallen og lade ham bevæge sig i vandet. ...
... Det vil også være rigtig godt at I hjælper ham til at trille rundt på jer og således bruger jeres egen krop i forhold til hans. Giv ham også gerne en gyngetur i et lille tæppe. Når han ligger på ryggen så hjælp ham til at få fat i sine fødder, på den måde kommer han lettere om på siden. Læg ham imellem jer i dobbeltsengen og lad ham trille fra den ene til den anden.
Med hensyn til pludrelyde så er bababa helt alderssvarende. Han vil også kunne sige ma-ma-ma eller da-da og vil øve sig i forskellige tonehøjder. Nogle gange så høje lyde at han selv kan blive helt forskrækket. Han lyder fuldstændig alderssvarende:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:
25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.
Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen
Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...
19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.
Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...
28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.
Svære afleveringer i vuggestuen
Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...
6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.
Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...
15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.
Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...
Viden om børn:
Hår - babys hårpragt
Nogle børn fødes med fyldig hårpragt, mens andre kun har små dun. Håret tykkelse, længde og farve kan variere.
Selvom barnet fødes med meget hår, er der ingen garanti for, at håret bliver siddende. De fleste børn mister en stor del af deres hår, når de er 3-4 måneder gamle. Det sker både, fordi de ligger meget ned, og fordi det hår, der blev dannet i fosterstadiet, ofte falder af på én gang.
De nye hår, som vokser frem, er ofte tynde og fine i forhold til det...
Bug Buster
Bug Buster er en metode til at fjerne hovedlus. Joanna Ibarra fra den velgørende organisation Community Hygiene Concern i London har udviklet denne metode og princippet i i Bug Busting er, at du i en og samme arbejdsgang får tjekket for hovedlus og også får fjernet lusene.
Metoden bygger på viden om lusenes adfærd og udvikling og på benyttelse af tættekam, almindelig shampoo og hårbalsam. Behandling med insekticider er således overflødig.
Du kan købe "Bug Buster"...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tusind tak for svar. Selvom jeg inderst inde godt ved, at der nok ikke er det store at gøre ved vore urolige nætter - andet end at vente på hun bliver større - så er det altid rart at vende det med dig alligevel.
Jeg synes det er så synd, at du aldrig ser alle de små søde, som vi snakker om. Så her er ihvertfald et billede af vores lille datter - det glade barn.
Kærlig hilsen Stine









