Svar: Mad og søvn - hvornår sover børn igennem?
Kære Maria
Tillykke med ½-årsdagen:o)
I må meget gerne give jeres datter havregrød, øllebrød eller flerkornsgrød. Grunden til at man skal vente med disse grødtyper til 6 måneders alderen skyldes indholdet af gluten. Det er dog især i hvede at gluten indholdet er stort og derfor sker der ikke spor ved at I giver hende f.eks. havregrød nu.
Det er meget normalt at børn omkring 6 måneders alderen, som har været i gang med skemaden i lidt tid, begynder at synes det almindelige skemad er lidt kedeligt og derfor har brug for nye smagsoplevelser og det er faktisk en rigtig god idé fra 6 måneders alderen at begynde at give så meget forskelligt som muligt.
Giv derfor meget gerne forskellige grøntsager, der er ikke grøntsager som Victoria ikke må få. I skal være opmærksom på at fennikel, spinat, selleri og rødbede max bør udgøre 1/10 af portionen på grund af nitrat indholdet men hun må meget gerne få det. Og de kan tit godt lide det.
I må også meget gerne begynde at lade maden tage udgangspunkt i det I spiser, give hende indmaden af en fiskefrikadelle blendet sammen med grøntsagerne, give hende lidt laks lavet i ovnen, give lidt sovs til maden, brug lidt krydderier osv. så maden begynder at smage af noget.
Og I må meget gerne ...
... begynde at give hende mad på glas, hvis I nogle gange mener at dette er mere praktisk i hverdagen. Men husk at hun faktisk godt kan få jeres mad f.eks. om aftenen.
Med hensyn til at sove igennem, så sover Victoria faktisk igennem hvis hun er i stand til at sove fra kl. 19-05.. - sover hun så længe uden mad? Så er det måske der I skal ind og ændre lidt for at få hende til at sove længere om morgenen:o)
En plan for dagen kunne se således ud:
Tidlig morgen 05-06: Flaske med mme
Morgen 8: Havregrød, evt. med lidt frugtmos, vand af kop
Formiddag 9-9.30: Evt. flaske med mme og puttes til formiddagslur
Frokost 12: Grøntsagsmos, så småt begynde med lidt kogt kød og fisk, vand af kop.
Evt. flaske med mme og puttes til middagslur ca kl. 13
Eftermiddag 16: Flaske med mme, powernapper evt. men denne lur plejer at forsvinde omkring 6 måneders alderen
Aften 18: Grøntsagsmos med kød, fisk, udgangspunktet er jeres mad. Sidde i høj stol, prøve at få lidt brødskorper, agurk eller lignende i hånden at sidde med selv under opsyn. Vand af kop
Puttes til natten med vælling ca 19.30-20
Sen aften 23-24: Flaske med mme
Jeg håber at ovenstående plan hjælper jer lidt videre og skaber lidt overblik over dagen, rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.
Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...
Viden om børn:
Smile
Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!
Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.
Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.
Jo mere du kan smile, pludre og...
Babymassage
Babymassage er en systematisk blød og blid form for massage, som oprindeligt stammer fra Indien. Nogle børn nyder at få babymassage, hvor andre børn ikke bryder sig særlig meget om det.
De fleste forældre vil, uden at tænke over det, naturligt have lyst til at kærtegne og berøre deres lille barn. Følg din egen lyst til hvad du og barnet godt kan lide. Børn har bedst af at blive rørt på en måde, hvor det er barnets reaktioner og signaler der er styrende.
Børn har...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...






