Brev:
Sove igennem - 21 mdr.
Hi,
Vi har en stor pige på 21 mdr. der ind til nu altid har vågnet om natten, for det meste for at få en flaske med mælk eller fordi hun mangler sutten. Det er kun sket nogle meget meget få gange at hun ikke er vågnet.
Men det ændret sig - i alle tilfælde for en uges tid. For da jeg efter fødselen af vores nu 1 måned gamle søn, var på sygehuset i en uge - skete det magiske. Allerede fra dag 1 sov hun igennem. Vores barnpiger som var og hjælpe min mand men jeg var væk refererede at hun bare sov - uden at vågne.
men så snart jeg kom hjem - var hun vågen for at få mælk og sut mindst 1 gang om natten.
Mellem forklaring: efter jeg kom hjem var jeg pga. en større operation ikke i stand til selv at ...
... passe Caroline og vores barnepiger var der for hos os 24 timer - og dermed stadigvæk om natten - som de også var da jeg var på sygehuset.
Nu er vi dog kommet så vidt at jeg selv har begge børn om natten (hele ugen hvor min mand er ude rejst) hvilket normalt ikke ville være et problem - men det ville være så skønt hvis hun kunne sove igennem - for jeg føler at jeg er konstant vågen og oppe og tage mig af en af de små og det giver mig ikke så meget hvile som jeg kunne ønske.
Jeg håber at du har et par gode råd - de vil i alle tilfælde falde på et tørt sted - for hvor vi bor kender de ikke til sundhedsplejesker eller andre kompetente folk der kan råde en med små børn.
Takker her fra varmen
Camilla
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
2. maj 2025 | Sovevaner | 21 mdr.
Kære Helen, Vi håber, du kan hjælpe os med at skabe en kortere og endnu...
2. maj 2025 | Udstyr | 22 mdr.
Kære Helen Som du ved, så har vi store udfordringer med storesøsters (22mdr)...
13. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Håndtering af selvstændighedsalder og aftenputninger
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om vores datter på 22 måneder, som i...
10. april 2025 | Opdragelse | 22 mdr.
Reaktion på at være blevet storesøster
Kære Helen Jeg skriver til dig igen om min datter på 22mdr som er blevet...
4. april 2025 | Sovevaner | 22 mdr.
Opfølgning på opvågninger om natten - 22mdr
Kære Helen Tak for dit svar vedr. mit brev om min datters opvågninger....
Viden om børn:
Omega-3 til gravide
Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.
Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af fosterets og spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse).
Derudover viser undersøgelser at Omega-3 har betydning for om graviditeten opnår normal længde og om barnet har en normal fødselsvægt.
Hvis du spiser 200-300 g. fisk om ugen, så er fedtsyrerne altid tilgængelige for dit...
Skråstol
Børn har brug for at kunne bevæge sig frit for at udvikle sig bedst muligt. Børn der placeres i en skråstol vil sidde passivt og vil, hvis de sidder der længe, blive svage i nakke og ryg. Man kan sagtens vænne et barn til at sidde i en skråstol, hvis det har underholdning foran sig, og det kan være bekvemt for forældrene, men det er ikke det bedste for barnet.
Et barn skal have lov til at være på gulvet så meget som muligt. Det er på gulvet at barnet lærer at trille, krybe og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for dit tidligere svar, som gav os meget ro omkring vores 4 uger for tidlig fødte datters måltider.
I det hele taget tak for denne brevkasse, den hjælper mange forældre... jeg er taknemmelig helt inde i mit dybeste over den tid du bruger, dine lange og fyldestgørende svar og din evne til at forstå....!!
Mor til pige født 4 uger for tidligt