Annonce

Annonce

Svar: High Need


1. juni 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Hej med dig

Jeg er helt enig med dig i at man naturligvis ikke skal påklistre børn diagnoser, men et eller andet sted så ved vi jo også at det at få en diagnose hjælper en til at handle. Uvished er svært, hvad skal man gribe og gøre i, man får hurtigt følelsen af ikke at kunne slå til, ikke at være en god nok mor osv. Men det at få at vide at ens barn hører til 'en kategori af børn' som f.eks. High Need babies - det gør at man kan handle. Man føler sig ikke alene om problemerne og vi kan rent faktisk gøre noget og det er meget vigtigt.

Nogle gange vil man naturligvis stå i situationer, hvor intet hjælper, men hvis man så har en idé om hvad der sker, hvad det handler om, så kan man også lettere møde barnet og være til stede der hvor barnet er. Det er meget lettere at rumme barnets gråd og frustration hvis man fornemmer at der er tale om træthed og overstimulation, så er det okay.

Hvor meget man skal sige til omgivelserne.. det er en vurderingssag, man skal nok overveje, hvem man siger det til, hvordan og i hvilken situation...

Det er mit indtryk at det er begrænset hvad er er skrevet på dansk omkring begrebet "high need babies". Men du kan godt finde litteratur som beskriver de lidt mere følsomme børn og vigtigheden i at give børn nærhed, tæthed og finde en balance imellem ikke at overstimulere eller understimulere osv.

Grethe Kragh-Müller har skrevet lidt omkring dette emne, så hende kan du søge på. Der er også den nye bog "Trygge børn" af Jorunn Hansson og Christina Oscarsson - den beskriver ikke emnet high need, men er alligevel en dejlig bog, som giver lov til at gøre som man fornemmer er bedst i hjertet:o)

Der er rigtig mange gode bøger, desværre har jeg ikke læst dem alle så derfor er det svært at ...


Annonce

... sige du skal læse lige præcis den og den. Men hvis andre brugere af siden som læser med har en rigtig god bog at anbefale, så giver jeg gerne opfordringen videre.

Jeres dreng har en alder nu, hvor han også er i separationsfasen. Det betyder at han har rigtig meget behov for at kunne se jer for at vide at I er der. Han forstår simpelthen ikke at I er i stuen inde ved siden af og når han ikke kan se jer, så føler han sig utryg. Det at han er i separationsfasen kommer ofte sammen med at barnet rent motorisk også forsøger at komme videre ud i verden. Fra at sidde på skødet, sidder barnet ved mors fødder, sidder for sig selv på gulvet lidt væk og begynder at krybe og kravle og selv bevæge sig ud i verden. Kigger tilbage, sikrer sig at mor stadig er der, evt. hen og få en knuser, tankes lidt op og tør så gå videre ud i verden.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

I denne fase er det derfor vigtigt at man er tilstede og er synlig for barnet. I takt med at han lærer at kravle og gå vil han kunne bevæge sig mod jer, vil kunne komme når I kalder osv. men lige nu har han brug for at kunne se jer.

Nogle gange vil det derfor være bedst at man sidder hos barnet. Måske sidder og holder lidt i hånd, evt. putter ham på maven og stryger ham hen over ryggen med rolige bevægelser, synger en sang eller lignend og han falder til ro. Andre gange vil det at man er der gøre at han ikke kan finde roen men tror det er underholdning og her kan det være en god idé at gå lidt for så at komme tilbage, betrygge i at han roligt kan lægge sig til at sove og gå igen. Aldrig være væk i mere end 3 minutter - heller ikke selvom han ikke græder. Han skal lære at I er der for ham også selvom han ikke kan se jer.

Jeg håber at mine tanker hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke med ham.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Interesse for andre børn

Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Har vi sprunget seperationsangsten over?

Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Psykisk udvikling børn

Lige fra dit barn bliver født, er det aktivt kommunikerende. Det har brug for at blive taget op, holdt om, trøstet og beroliget, snakket med, kærtegnet osv.

Børn vil altid have brug for at blive set og hørt. De har brug for at vide, at de har en vigtig plads i familien, og at det er dejligt at være sammen med dem. Barnets psykiske udvikling skal støttes, fra barnet er nyfødt og hjælpeløst, og til det vokser op og gradvist bliver mere og mere selvstændigt.

I en...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce