Svar: Mælk - 4 mdr.
Kære Ermelin
Da din datter trives rigtig godt på den lyseblå allomin 1 så er der ingen grund til at skifte til allomin 2, den mørkeblå. Det er sådan at sidstnævnte godt kan mætte lidt mere, men da din datter i forvejen ikke spiser store mængder, så bør du ikke give hende denne, da det så vil kunne betyde at hun nedsætter sit indtag yderligere og det vil være uhensigtsmæssigt.
Allomin 2 er en tilskudsblanding og det betyder at barnet ikke kan leve udelukkende af den, på samme måde som vælling er en tilskudsblanding. En vælling mætter dog nok lidt mere og derfor er det fint at du forsøger med en flaske vælling til natten. Det er dog den lyseblå allomin 1 du skal bruge i løbet af dagen.
Du kan bruge både allomin 1 og 2 i madlavning. Allomin 2 har den fordel at den let blandes op i koldt vand og ...
... således kan gives af en kop som alternativ til sødmælk, når barnet bliver 6 måneder gammel. Men du kan så vidt jeg ved gøre det samme med allomin 1 (den lyseblå) det kræver bare lidt mere at få pulveret opløst.
Som hovedregel bør den erstatning du giver din datter i flaske være 37 grader. Hun skal ikke drikke kold mælk af flasken, det er store mængder og det bør være lunt (ligesom når børn får bryst). Men du må gerne give hende lidt kølig vand af en kop sammen med skemaden nu hvor hun er startet på det.
Når I er på tur, så vil det være praktisk at medbringe en brik allomin 1 som du så kan have liggende under hendes dyne i liften. På den måde vil den have kropstemperatur og du vil kunne give hende den i flasken.
Tror jeg kom igennem det hele og at der nu er lidt mere klarhed:o) Rigtig god weekend.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
Viden om børn:
Kravlegård - køb af kravlegård
Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.
En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.
I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...
Søskende
Det er helt normalt at der kan opstå jalousi, når der pludselig kommer en lille ny, som kræver at få noget af den opmærksomhed, der tidligere var forbeholdt storesøster eller storebror. Her er lidt råd til hvordan du kan imødegå nogle af de problemer der kan opstå:
- Husk at give den store opmærksomhed. Vær opmærksom på at den store har savnet dig imens du har været indlagt med den lille ny. Gør familien opmærksom på at de gerne må komme med gaver til den lille, men det er næsten...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.