Brev:
Mad og Amning - 9 mdr.

Kære Helen,
Tak for dine altid gode svar.
Min søn er nu 9 mdr. og overgangsperioden er jo faktisk slut nu og han skal spise det samme som os... Han havde jo en noget turbulent start med skemad, fordi han hele tiden blev slået ud af kurs pga af forkølelse, hoste og tænder, hvilket gjorde at han mistede appetiten og vi måtte starte lidt forfra hver gang han blev frisk igen. Nu er han helt frisk og har spist rigtig godt uden afbrydelser i 1½ mdr. Jeg ammer stadig, men jeg synes det er svært hvor meget han egentlig skal have.
Hvilke amninger skal væk og er man så sikker på at han får sit mælkebehov dækket? Han drikker både vand og mælk af kop, men ikke de store mængder.
Han har stået lidt stille med sin vægt, men vejer nu 9,1 (1 mdr siden) og er 75 cm.
Hans dag ser sådan ud:
kl 7 Havregrød m frugtmos og mælk af kop
Kl 9 En kvart bolle m smør (kommer an på hvornår han har fået sin havregrød - tit springer vi bollen over) og ammes (3 min)
Sover
KL 12-12.30 Rugbrødshapser (ca et halvt sønderjydsk rugbrød) m pålæg, en halv avokado og lidt grønsagsmos eller små bidder af broccoli, gulerød e.l Han spiser dog ikke så mange hapser af grønt som hvis han får det som grønsagsmos m klumper... og vand af kop
Kl 14 ostehaps og ammes nogengange - 3 min (måske denne amning skal helt væk?)
kl 15 Frugtmos på glas eller banan eller anden frugt
Sover
kl. 16.30 lidt frugt eller lidt bolle (det bliver dog ikke til meget)
kl. 18.30 Spagetti m sovs eller kartoffelmos og grønsager og lidt kød. Han spiser mest hvis det hele er blandet sammen - prøver dog at vænne ham af med det) Jeg hakker det lidt med en gaffel - han virker ikke helt klar til små bidder. Eller måske er det mig der ikke er helt ...
... klar??? Han spiser jo mere, når han ikke skal arbejde så meget.... men det er jo bare en bjørnetjeneste. Derudover en halv avokado og måske lidt frugtmos. Vand af kop.
kl. 19.30 Ammes (10 min) og puttes til natten
kl. 23 Er blevet ammet indtil nu, men har de sidste par dage givet ham vælling af flaske istedet (ca 80-100 ml), for han vågnede nemli en hel del gange om natten. Amninger om natten stoppede fuldstændig for 2 mdr siden, men han vågner stadig.
Efter vi er begyndt at give ham vælling vågner han stadig ca 2-3 gange i løbet af natten, men falder i søvn lige med det samme igen, når han får sutten eller bliver lagt om på ryggen igen. Før vælling kunne han godt være lidt svær at få til at falde i søvn igen, men bryst får han aldrig om natten.
Håber det er til at finde ud af. Mine spørgsmål er derfor:
Hvor mange gange skal han ammes i døgnet? Han skal jo stadig have en del mælk.
Er det dumt med vælling kl 23? Og indgår vælling i hans samlede mælkeregnskab?
Hvor meget sødmælk må han egentlig få?
Jeg skal starte på arbejde om 1 mdr (i skiftende vagter) og jeg overvejer derfor nu om jeg skal vænne ham af med bryst nu (i en alder af 9 mdr) - spørgsmålet er så om han skal have flaske (i så fald hvor tit?) eller skal han drikke alt af kop (skal dette være mme eller bare alm mælk?)
Nu hvor han var en noget sen starter med at komme rigtig godt igang med skemad, vil han så også være lidt sen med at komme igang med at spise vores mad - altså mad som ikke er hakket/blendet, men i små bidder?
Han får til hvert måltid selv nogen hapser, så han kan lære at spise selv, men det går ikke så godt. Han vil hellere lege med det.
På forhånd mange tak for dit svar.
Kærlig hilsen
Førstegangsmor
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Vil ikke sove lur i barnevognen længere
Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...
27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.
Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.





