Brev:
Kaster op om aftenen
I de sidste fire dage har min søn kastet op om aftenen.
Jeg synes det er meget underligt, for om dagen er der ikke nogle problemer med at holde maden i sig.
Han har kastet op omkring ved nitiden, når han får sin aftenflaske, og efter det har han været i et strålende humør og sovet godt derefter.
I går toppede det med at han kastede MEGET op, skreg og var utrøstelig. Han gentog det senere ved midnatstid og ligeledes igennem natten var han utrøstelig og græd meget. Kom med opkastningslyde, men der kom dog intet der.
Om morgenen var han sig selv igen og har holdt mælk og mad i sig.
Jeg har været ved læge, men hun sagde bare det var en virus, da han ...
... også er forkølet.
Det er faktisk noget frustrerende, for det synes jeg ikke jeg kan bruge til noget. Jeg skulle bare se tiden an, men jeg kan ikke forstå, at han skal blive ved med at kaste op, for er det en virus, så skulle man da forvente at han kastede op hele tiden. Han har her på fjerdedagen, lige kastet aftensmaden op og er noget pjevset og træt.
Det skal i øvrigt lige nævnes at hans kost ikke er ændret, det er den samme som han plejer at få.
Hvordan kan det være at han kun kaster op om aftenen?
Kan det være fordi han er forkølet?
Han har det jo godt nok om dagen, er der noget jeg kan gøre for at forhindre opkastningerne?
Hilsen den frustrerede mor.
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
16. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Min søde datter er startet i dagpleje her d 1 maj. Indkøringen er...
14. maj 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Svær søvnmangel pga mange opvågninger
Kære Helen Min datter er netop blevet 10 måneder og jeg skriver til dig for...
7. maj 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Har vi sprunget seperationsangsten over?
Kære Helen. Kort efter fødslen blev vores datter lagt hos far for at få...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
10. april 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen Din brevkasse har været en kæmpe hjælp hele vores tid som nye...
Viden om børn:
Babyslynge
En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.
Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.
I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...
Gylp
Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.
Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.