Svar: Manglende lyst til mad og opkast
Kære Anne
Nogle børn har rigtig svært ved at skille tingene ad, når det drejer sig om mad og med det mener jeg at de bliver forvirrede, når de f.eks. får grøntsagsmos med små stykker kød. De kan simpelthen ikke finde ud af om de skal tygge det eller bare synke det.
Til børn som har det sådan, og det lyder som om Tobias kunne tilhøre dem:o) så er det ofte en rigtig god idé at servere tingene adskilt. Altså så mos og grød serveres ved siden af mad i stykker som skal tygges, som man skal arbejde mere med. Det at se forskel og fornemme forskellen i munden vil sikkert kunne hjælpe jer.
Det handler således ikke om at Tobias ikke kan tygge, men om at han skal vide hvornår han skal tygge og hvornår han bare skal synke.
Prøv derfor at give ham ren grød og ren grøntsagsmos med ske, som han bare skal spise stille og roligt. Og prøv så at tilbyde ham mere og mere af jeres mad men i små stykker ved siden af. Det kan både være helt små stykker rugbrød, som du hjælper ham med at få i munden og det kan være større stykker brød, som han selv får lov til at sidde med i hånden og øve sig i at opbløde i munden med lidt spyt.
Giv ham gerne indmaden af en frikadelle som små stykker, giv ham en kartoffelbåd i hånden osv. Altså så han på den måde får jeres mad, men serveret så han kan se hvad det er samtidig med at han ...
... fortsat får noget mos som mætter ham godt.
Det er vigtigt for ham at I spiser sammen og at han ser at han får det samme som I får. Hans mad skal tage udgangspunkt i jeres mad, det skal smage af noget og det skal se ud af noget. I skal udnytte hans naturlige nysgerrighed efter at putte i munden og det er vigtigt at I giver ham så meget forskelligt som overhovedet muligt.
Jeg synes ikke at I skal begynde at skære ned i antal af måltider, det er fint med det han får. Det er bare tilbuddet som I skal ændre lidt på.
En plan kunne se således ud:
Tidlig morgen 05: Flaske
Morgen 08.00: Havregrød og tilbyde en brødskorpe at gnave i fra det brød du spiser, eller hvad du nu får
Formiddagslur
Frokost 11.30: Grønsagsmos, forsøge med helt små rugbrødshapsere eller måske lidt frikadelle fra aftenen i forvejen.
13.00: Flaske, puttes og sover middagslur
15.00: Frugtmos og flaske
17.00: Evt. powernap
18.00: Grøntsagsmos af rodfrugter og andre grøntsager som virkelig smager af noget. Sovs osv fra jeres mad og tilbehør af lidt af jeres mad i små stykker separat serveret
19.30: Puttes til natten med flaske
23.00: Flaske
Nogle børn har bare en lille appetit og det vigtigste er jo at Tobias trives og har det godt. Men prøv med den separate servering og meget mere smag og flere udfordringer. Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Fordøjelse baby
Barnets første afføring kaldes meconium, og den er helt sort. I takt med at barnet får mere mælk, skifter afføringen farve, og man kan på afføringen således se, om barnets fordøjelse fungerer.
Babyer, som kun får brystmælk, vil ofte have en gul afføring, som kan gå lidt over i det grønlige. Lugten er syrlig, men ikke ubehagelig, og afføringen virker lidt tynd og grødet. Børn, der ammes, kan have flere dage imellem deres afføringer.
Babyer, der både får brystmælk...
Negle
Spædbarnets negle er meget bløde og i starten vil du fint kunne nulre neglene af.
Når neglene bliver hårde og adskiller sig fra blommen, så kan du begynde at klippe dem med en saks. Det er her vigtigt at du klipper neglene lige over.
Du kan evt. bruge en lille fil til at afrunde hjørnerne på neglene, så barnet ikke kan rive sig.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!
Mor til Jens på 13 måneder









