Brev:
Hvor lang tid bør han kunne holde sig vågen mellem sine lure? - 6 mdr.
Hej Helen
Nicolai er nu knap 6 mdr. og ruller rundt i stuen og bruger masser af energi.
Vi har nu i 1½ mdr. været igang med grød (mest risgrød ), og først for en uges tid siden, fandt han teknikken. Det er dog stadig ikke sikkert han vil have det. Pulvergrød er ok, men hjemmelavet vil han ikke have. Vi har også forsøgt med kartoffelmos evt. med gulerødder, men det bliver spyttet ud.
Må vi give ham to måltider med grød på en dag?
Jeg ammer ham, men syntes ikke han virker helt tilfreds med det, og mme vil han ikke have, hverken i flaske eller kop, så lidt mere fast føde tror jeg ville være godt.
Han sover heller ikke så godt mere. Fra han ...
... vågner om morgenen til hans formiddagslur går der max. 2 timer, og her sover han for det meste ca. 1½ time.
Herefter er han vågen ca. 2 - 2½ time. eftermiddagsluren er desværre kortet gevaldigt ned ½ - 45 min. sover han, og det samme den sene eftermiddagslur.
Han bliver puttet mellem 20 - 21 og her kan han godt have været vågen 3 timer.
Han vågner så ca. til midnat og bliver ammet, og herefter 1 til 2 gange i løbet af natten, hvor han ikke får mad mere (den sidste uge), vågner så ca. 6.30 -7 og bliver ammet.
Hvor lang tid bør han kunne holde sig vågen mellem sine lure nu hvor han er 6 mdr.?
På forhånd tak, for dine altid gode svar.
Karina
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Tvillinger og trillinger
Du er berettiget til børnetilskud, hvis du føder tvillinger og trillinger. Du får også automatisk udbetalt børnetilskud, hvis du har adopteret flerlinger. Du kan få børnetilskud til og med det kvartal, hvor dine børn fylder 7 år.
Tal også med din sundhedsplejerske om muligheden for at komme med i en gruppe for mødre/fædre med flerlinger. Det kan være rigtig rart at møde ligestillede, drøfte de forskellige glæder og udfordringer, som børn giver, og rigtig mange har også stor glæde...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.