Brev:
Vågner ofte om natten - 3 år, 6 mdr.
Hej
Vores søn på 3 1/2 år sover meget dårligt og vi er ved at være kørt helt ned. Vi synes vi har prøvet alt - fra at han ligger på en madras hos os til at en af os ligger på en madras hos ham(det har vi gjort de sidste 2 uger). Vi er trætte og selvfølgelig også bekymrede over, om han kan have en decideret søvnforstyrrelse.
Han blev storebror for 3 1/2 md siden og vi ved selvfølgelig godt, at det har noget at sige. Men vi er der meget for ham - nogle gange synes jeg næsten at han får mere opmærksomhed end lillesøster:-)
Men dette nattevågneri er ikke bare startet efter lillesøster kom til. I virkeligheden har det i hvert fald varet 6-7 mdr. Da det startede fik han en madras i soveværelset og kom selv derind med dyne midt på natten. Fint nok - for så sov vi alle videre resten af natten. For 4-5 mdr siden begyndte han at vågne ved 22/23-tiden og være meget bange. Dvs han var ikke rigtig vågen - store pupiller og kiggede bange rundt i rummet (der er ikke helt mørkt hvor han sover - en lille natlampe er tændt). Vi måtte ikke røre ...
... ham og han reagerede ikke på det vi sagde til ham. Han kunne blive helt panisk hvis vi rørte ham. Efter 5-15 min "vågner" han så helt eller også lagde han sig ned og sov videre.
Disse "mararidtsagtige tilstande" er stoppet efter vi har flyttet en madras ind på hans værelse. Men derimod vågner han 3-4 gange pr nat og skal lige have at vide vi er der - får dynen over og sover så videre. Jeg tror nu ikke han er helt vågen - men vi bliver jo vækket! Samtidig er der jo så lillesøster som jo skal have mad 2 gange om natten (hun er nu begyndt at få flaske om natten - jeg er kørt helt ned).
Men i hvert fald ved vi ikke mere hvad vi skal gøre. Det er 4-5 mdr siden vi har sovet en helt nat - eller bare fået mere end 4 timer i streg. Det er uholdbart - vi er trætte og skal jo heller ikke forevigt sove seperat og samtidig så synd for vores søn at han vågner så meget.
Vi trænger virkelig til et eller flere gode råd - vi ved ikke helt hvad vi skal gøre mere end det vi allerede har gjort.
Håber på hjælp fra dig:-)
Med venlig hilsen Sine
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
17. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 4 mdr.
Kære Helen Der har nu været en lang periode hvor min datter på 3 år og søn...
5. juni 2025 | Opdragelse | 3 år, 3 mdr.
Hej Helen Tak for dit sidste svar angående min datter, som er meget afhængig...
9. maj 2025 | Sovevaner | 3 år, 2 mdr.
Hej Helen Endnu et spørgsmål angående min datter på 3 år. Min datter...
9. maj 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.
Afhængig af sut - 3 år, 2 mdr.
Kære Helen Min datter på 3 år er utrolig afhængig af sin sut. Den og hendes...
Viden om børn:
Autostol
Til transport i bil skal barnet sidde i en godkendt autostol. Det lille barn skal helst sidde fastspændt med ryggen mod kørselsretningen.
Autostole skal være godkendt efter ECE (R)-44-03 eller 44-04. Der skal være et E-mærke på stolen, og den lange talrække under eller efter E-mærket skal starte med enten 03 eller 04.
For fastmonterede autostole hedder godkendelsen ECE (R) 44-05.
Autostole med andre mærkninger skal også være E-mærket, for at de er...
Fiskeolie og børn
Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.
Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.
Det er vigtigt at variere...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.