Annonce

Annonce

Svar: Ammestop og skiftende arbejdstider


29. april 2007

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære JoJo

Jeg synes det vil være rigtig synd at stoppe amningen, da I begge trives med dette og da du har masser af mælk, derfor synes jeg du skal blive med med at amme så meget som muligt.

De fleste børn begynder med skemad i 4-6 måneders alderen. Tidspunktet for hvornår man begynder afhænger helt af barnets modenhed, interesse og behov for anden mad. Man bør ikke begynde meget senere end 6 måneder og hvis din datter viser sig at stortrives på modermælk indtil da, så vil du fortsat have en måned at introducere skemad på, da du først skal starte arbejde, når hun er 7 måneder.

Det er dog også sådan at hun i en alder af 7 måneder fortsat vil have et ret stort mælkebehov og det er uanset om du starter skemad ved 4, 5 eller 6 måneder. Mælken er nødvendig og den fylder en del. Derfor vil det også være problematisk at du stopper amningen fuldstændig, da din datter så vil komme til at mangle mælk. I stedet skal hun i hvert fald have en sutteflaske og det er så her problemerne kommer ind.

For hvis du venter med at tilbyde hende en sutteflaske til hun er 6½ måned gammel, så tror jeg desværre at hun vil ...


Annonce

... have svært ved at acceptere den - så er hun så bevidst om brystet at det helt klart vil være at foretrække for hende. Jeg siger ikke at det ikke kan lade sig gøre at introducere en flaske i 6 måneders alderen, det kan det godt for nogen, men det kan godt være svært.

Jeg tænker derfor om det mon ikke kunne være en løsning at du allerede nu begyndte at give din datter en flaske en gang imellem. Det kunne f.eks. være om aftenen til natten, bare en gang dagligt, så hun stille og roligt lærte sig at tage flasken. Samtidig tænker jeg at du måske skulle malke noget af din mælk ud, da du har godt med mælk og det så er din mælk hun får på flaske. Det vil for det første så ikke virke så fremmedartet for hende at få det og samtidig vil det også være med til at holde din amning igang.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Når hun så skal passes og du starter arbejde så vil hun for det første kunne spise skemad og vil så også være i stand til at tage en flaske og så gør det ikke så meget om det er om dagen eller aftenen, så kan hun jo få noget hun kender og føler sig tryg ved.

Håber at mine tanker hjælper jer lidt videre, rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

D-vitamin

Alle børn bør fra de er 2 uger til de er 2 år gives D-vitamin 10 mikrogram (400IE) dagligt. Det gives som dråber.

Børn med mørk hud og/eller børn som går klædt, så kroppen oftest er tildækket om sommeren (lange ærmer, lange bukser/kjoler eller tørklæder) skal fortsætte med D-vitamintilskud (400IE) hele barndommen.

Når børn er ca. 1½ år gamle, vil de kunne tygge en multivitaminpille, ofte knækket i kvarte. Indeholder vitaminpillen 10 mikrogram D-vitamin, bliver...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce