Annonce

Annonce

Svar: High need pige?


27. april 2007

Kategori:
Alder:
9 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære Louise

Jeg kan godt forstå du synes det er rigtig hårdt efterhånden og det er jo ikke kun dig, der trænger til sammenhængende søvn, det må din datter bestemt også gøre;o)

Det er meget vigtigt at din datter kommer igang med at spise og derfor er det vigtigt at du får skruet amningen yderligere ned. Du skriver at du nu ammer 4-5 gange i døgnet, da hun nu er 9 måneder gammel må du gerne skrue det ned til 2 gange, det vil sige morgen og aften - 3 gange kan accepteres, men mere bør hun ikke få.

Det er rigtig vigtigt at din datter får plads i maven til at spise rigtig mad, da det er en vigtig forudsætning for at sove godt at man er mæt og tilfreds. Det at spise giver også energi til at bevæge sig rundt i verden og stabiliserer blodsukkeret og det er rigtig vigtigt i forhold til at sikre hende en god balance både hvad angår lysten til at opleve og være oplagt til det og så at blive fysisk og mentalt træt og fornemme at man har brug for at sove.

Jeg ved fra dine tidligere breve at din datter har fået lov til at lege og undersøge maden rigtig meget, men det er vigtigt at hun nu også begynder at spise noget. Du skal naturligvis ikke presse hende til at spise, men du må gerne nøde hende og således forsøge at få noget i hende. Du skal ikke bare lade hende sidde og smuldre maden imellem sine fingre.

En plan for dagen kunne se således ud:

Morgen 7.30: Står op og starter dagen med en portion havregrød eller lignende. Vand eller mælk af kop

Formiddag 9: ½ bolle med smør (den har vi skrevet sammen om før:o)) lidt ost,½ banan eller anden frugt

Ammes og puttes til formiddagslur 9.30-10.00 - sover ca 1 times tid

Frokost 12: Rugbrødshapsere med forskelligt smørbart pålæg. Grøntsagsmos som stille og roligt bliver til lidt kogte grøntsager i stykker. Rester fra aftensmaden, frikadelle, pastaskruer osv. Vand af kop

Puttes til middagslur ca 13-13.30

Eftermiddag 15.30-16: En lille portion tykmælk eller lignende med frugtmos, bær, anden frisk frugt + ½ bolle med smør, vand af kop

Aften 18: Mad som I andre spiser og grøntsagsmos, sovs, ris, pasta, fisk, kød mv. Evt. lidt frugtmos med mælk til dessert.

Ammes og puttes til natten 19.30-20

Sen aften 23: Evt. amning

Nat: Vand

Det er altså vigtigt at hun får mad nok i løbet af dagen og det er vigtigt ...


Annonce

... at du får skruet amningen yderligere ned. Derudover tænker jeg - hvad sker der om natten, når hun skriger... hun gør det jo i søvne eller hvad? Hvad ville der ske, hvis du ikke reagerede, vågner hun yderligere op eller vil hun kunne sove videre af sig selv? Det er meget normalt at børn i den alder både græder, klynker, smasker og virker sultne osv. i søvne, men netop det at de gør det i søvne betyder at man ikke nødvendigvis skal reagere hver gang. Så hvad ville der ske, hvis du ikke reagerede 11 gange?

Med hensyn til High Need Baby - teorien, så er det helt rigtigt som du skriver at man ikke skal putte børn i kasser. Det er dog også sådan at nogle børn er utroligt meget på og har et højt aktivitetsniveau. Disse børn bliver let irriterede og de er meget følsomme overfor forandringer. De kan vågne med et skrig fordi de er sultne og samtidig kan de også være for ophidsede til egentlig at mærke, når maden er der.

Det kan tit være rigtig svært at opfylde disse børns behov og man kan som forældre meget hurtigt få en følelse af ikke at slå til. På den ene side kræver barnet rigtig meget stimulation og på en anden side, så får de meget let så mange indtryk at de har svært ved at bearbejde dem. Man kan således meget let stå i en situation, hvor man let kommer til at overstimulere og give for mange indtryk eller at understimulere og skærme for meget og uanset hvad man gør, så opleves barnet som klynkende og utilfreds. Det er bestemt ikke nemt.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Sådan er der børn der er, men hvorvidt man skal kalde dem det ene eller det andet... tja, hvis det hjælper forældre at vide at der ikke er noget i vejen med deres barn eller dem selv, så er det godt og jeg tror det er det vigtigste budskab. Det betyder meget at vide at man ikke er den eneste som står i denne situation.

Tilsidst vil jeg lige sige at det lyder helt vildt at din mand har måtte sige sit arbejde op. Jeg håber at I har det godt med det begge to - alle tre. Dernæst vil jeg sige at I virkelig skal huske at nyde det og sætte pris på det og jeg synes faktisk at I skal tillade jer selv at tage i byen en dag og lade bedstemor passe lillepigen. Det kan faktisk nogle gange hjælpe på nattesøvnen at det er en anden der passer - så bliver vanen brudt og det kan være guld værd,- så overvej det.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


10. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Kontakt til fremmede

Kære Helen. Tak for alt din hjælp. Jeg har et spørgsmål vedrørende mit...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Legetøj - 18 mdr.

Kære Helen . Mit barn er 18 mdr. hun leger rigtig fint. Hun kan også...

Læs hele brevet og Helens svar


9. august 2025 | Udvikling | 18 mdr.

Interesse for andre børn

Kære Helen. Mit barn er 18 mdr. hun kigger på andre børn og observerer på...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vitaminer børn

Sundhedsstyrelsen anbefaler følgende vitaminer til børn:

- D-vitamin gives dagligt til alle børn, fra barnet er 14 dage, og til det fylder 4 år. D-vitamin er med til at styrke barnets knogler. Der gælder særlige regler for D-vitamin til børn med mørk hud, og børn som får modermælkserstatning.

- Jern-dråber gives til børn, der er født for tidligt (< 37 uger) og til alle børn, som har en fødselsvægt på under 2500 gram. For tidligt fødte børn har behov for...

Læs mere i Babylex

Æteriske olier

Æteriske olier er planteolier, der tilsættes forskellige plejeprodukter, f.eks. massageolie, for at give det duft.

Æteriske olier kan indeholde allergene parfumestoffer, der kemisk set er identiske med - og lovgivningsmæssigt er sidestillet med - de syntetisk fremstillede.

I forhold til børn er det vigtigt at undgå parfumerede massageolier og helt undlade at bruge voksenprodukter. Æteriske olier bør ikke bruges direkte på huden og man skal være opmærksom på at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce