Svar: Sovevaner - 3 mdr.
Kære Pia
Det lyder umiddelbart som om at jeres dreng er sulten - når jeg læser dit brev, så får jeg indtryk af at du ammer rigtig meget i løbet af dagen og at der trods dette fortsat er et øget behov for bryst om natten. Du skriver i hvert fald at din dreng gerne spiser ved brystet og det er sjældent at han falder i søvn med det samme han kommer over - det er jo vigtigt at skelne imellem om det er tryghed eller sult - men hos jer lyder det umiddelbart som behov for mere mad.
Da han fortsat kun er 3 måneder gammel, så tænker ...
... jeg at I skal prøve at give ham lidt mere sutteflaske. I skriver at han får flaske at sove på og jeg tænker at I måske skal give ham en flaske igen omkring midnat.
Du skriver at han sover fra 20.30-21, hvor han bliver puttet og så indtil 00.30, hvor han vågner første gang og ammes. Jeg foreslår derfor at du giver ham en flaske med modermælkserstatning omkring midnat i håb om at det kan mætte ham til herefter at sove nogle flere sammenhængende timer.
Rigtig meget held og lykke, håber at flasken vil kunne give jer lidt mere ro:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?
En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby
Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år
Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...
6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.
Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...
20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.
Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
Viden om børn:
Fedt
Små børn har brug for fedt i maden. Det anbefales at tilsætte en tsk fedtstof i hver portion hjemmelavet mad. Det er udmærket at skifte imellem de forskellige typer fedtstof som olie, smør og plantemargarine.
Efter 1 års alderen kan barnet fortsat have behov for at få lidt ekstra fedtstof. Det er især i familier, hvor man spiser meget magert og gerne vil at barnet skal have sunde spisevaner fra starten.
I mager mad er der mange grøntsager, frugt og brød og kun lidt...
Omsorgsdage
Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.
Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.
Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








