Annonce

Annonce

Brev:

Natteroderi igen igen del 2


25. april 2007

Kategori:
Alder:
11 mdr.

Natteroderi igen igen del 2

Hej Helen

Ja tingene ændrer sig hurtigt i vores lille hjem, så nu er jeg på banen med et nyt spørgsmål.

Lige en kort opdatering først. Vi har været ved ørelægen og Clara har væske på ørene og skal have lagt dræn i morgen - jeg håber det hjælper lidt på nattesøvnen :) Det er dog ikke min fornemmelse, at hun har ondt, når hun vågner, men derfor kan det selvfølgelig godt trykke lidt og være træls for hende.

Vi har droppet amningen om eftermiddagen, og det hjalp gevaldigt på hendes appetit til aftensmaden - hun foretrækker dog stadig kartoffelmos - hapserne fra min tallerken smager hun på og spytter ud igen.

I dagplejen er hun også begyndt at foretrække havregrød fremfor rugbrødshapsere - er det fordi det er nemmere for hende at spise, og skal vi være lidt mere insisterende med hapserne? Hun har ellers længe været god til at tygge maden, men her på det sidste er hun begyndt at spytte det ud eller sluge tingene hele (eks kogte gulerødder, der kommer hele ud igen) - hvad kan grunden være til det?

Nattesøvnen er også blevet bedre - vi er nu tilbage ved, at hun vågner 2 gange og får bryst (ja det er 2 gange for meget, men det går da fremad), og et par gange, hvor hun kan hjælpes videre i søvnen på anden vis. Hun er endnu ikke kommet på eget værelse - vi venter lige til ørene er i ...


Annonce

... orden.

Så kommer problemet: Clara har altid været super nem at putte - en godnatsang og 5 minutter senere sov hun. Det gør hun så ikke mere :) Den seneste uges tid er hun begyndt at sætte/rejse sig op i sengen igen og igen, selvom hun er dødtræt. Det virker som om, hendes krop agerer uafhængigt af hovedet - hun mosler lidt rundt og kommer op at sidde, og så klynker hun indtil jeg hjælper hende med at komme ned at ligge igen. Putter lidt, og så op at sidde igen osv.

Jeg prøvede så, at gå ud af soveværelset, og så gå ind og putte hende igen med 3 minutters mellemrum, og det fungerede også fint de første 3 dage - hun sov efter 20, 15 og 10 minutter, og jeg tænkte, at det fungerede fint. Men de seneste dage, har det taget en time, at få hende til at putte sig, og det er endt med, at jeg har stået og holdt hende på hoften, hvorefter hun hurtigt faldt i søvn.

Det samme sker flere gange i løbet af aftenen/natten - hun får sat sig op, men falder hurtigt i søvn igen, hvis vi hjælper hende med at komme ned at ligge inden hun bliver helt vågen.

Mit spørgsmål er så om det er OK at "holde" hende, så hun ikke kan komme til at rejse sig? Hun brokker sig lidt, og hun forsøger at komme op at sidde, men opgiver når hun mærker lidt modstand og falder i søvn i løbet af 5 minutter.

med venlig hilsen

Christina

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

24. juli 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Bedre spisevaner og bideri

Kære Helen, Du har tidligere hjulpet os med gode råd og ro i maven, så jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.

Fravær og tilknytning

Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


18. juni 2025 | Opdragelse | 13 mdr.

Vil ikke spise (selv), sidde i højstol eller i bad

Kære Helen, Vi har lidt forskellige udfordringer som vi har forsøgt at...

Læs hele brevet og Helens svar


21. maj 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Hjælp til putning - 13 mdr.

Kære Helen Vores lille dreng er nu blevet 13 måneder og vågner kun 0-2 gange...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex

Lægeundersøgelser baby og børn

I Danmark er det fastlagt ved lov, at alle børn skal tilbydes forebyggende helbredsundersøgelser ved egen læge. Det anbefales at bestille tid hos lægen, når barnet er henholdsvis 5 uger, 3 mdr., 5 mdr., 1 år, 15 mdr., 2 år, 3 år, 4 år, 5 år og 12 år.

Undersøgelserne indeholder også vaccinationer og en samtale med lægen, hvor I taler om barnets trivsel, og om barnet udvikler sig som forventet. Lægen vil måle og veje barnet og her se, om barnet følger sin vækstkurve. Barnets...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.

Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?

Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.

Tak for det!

Kærlig hilsen
Mor.


Annonce