Annonce

Annonce

Svar: Opvågning med skrigeture


18. april 2007

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære M

Det at din dreng så konsekvent vågner efter 45 minutter tyder på at han vågner og skriger der hvor han skifter søvnfase. Det lyder derfor som en rigtig god idé at prøve at få ham beroliget til at sove videre.

Det er helt fint at du tidlig morgen giver ham bryst, så han beroliges og sover en time ekstra, men du skal naturligvis sikre dig at han får mad nok i løbet af dagen, så han ikke vågner fordi han er reelt sulten.

Du skriver at han spiser 3 gange dagligt og jeg tænker at dette for nogle børn er nok, men andre børn har i 7 måneders alderen behov for 4 måltider, så det må komme an på et forsøg, hvorvidt det vil gøre nogen forskel.

Derudover tænker jeg at du skriver at du ammer efter behov og at du bruger brystet som mellemmåltid i løbet af dagen. Din dreng har fortsat behov for en del bryst - de fleste børn vil have behov for bryst 4-5 gange dagligt i 7 måneders alderen ved siden af deres skemad.

En plan for dagen kunne måske give dig lidt overblik:
Tidlig morgen 04.30: Bryst
Morgen: Havregrød
Formiddag: Evt. Bryst og puttes til formiddagslur
Frokost: Grøntsagsmos med kød/fisk, vand af kop. Sidde i høj stop og også få brødskorper og lignende at sidde med
Evt. bryst og puttes til middagslur
Eftermiddag: Grød, ...


Annonce

... gerne med lidt frugtmos, vand af kop eller amning
Aften: Grøntsagsmos og stille og roligt mere og mere familiemad, vand af kop. Evt. lidt frugtmos til dessert. Sidder med ved bordet og får igen lidt mad at sidde med selv.
Puttes til natten med bryst
Sen aften: Bryst

Som du kan se af denne plan så tænker jeg umiddelbart bryst tidlig morgen fordi det får ham til at sove videre og det virker beroligende, når han vågner. Bryst om aftenen når han skal sove og bryst sen aften, så han er mættet godt af inden natten. De tre amninger ligger rimelig fast, som det er i øjeblikket. Men derudover så kan du så selv prøve at vurdere, hvor meget og hvornår du skal amme i løbet af dagen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det at din dreng vågner om natten har naturlig sammehæng med hans alder. Det kan sagtens være den begyndende separationsfase som får ham til at drømme mere og derfor sove mere uroligt. Det vigtige er bare at du lige nu forsøger at hjælpe ham videre i søvnen.

Jeg håber at min plan for dagen hjælper dig lidt videre og giver dig et indtryk af om din dreng er dækket tilstrækkeligt ind i løbet af dagen. Hvis du ved at han får hvad han har behov for af mad og drikke, så tænker jeg at det også er lettere at berolige ham om natten:o) Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vådservietter baby

Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.

Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.

Overvej også, om...

Læs mere i Babylex

Amning og medicin

Når du spiser og drikker, så går det du indtager via din blodbane over i mælken og vil således blive overført til dit barn. Derfor er det meget vigtigt at du taler med din læge, hvis du har behov for at tage medicin, når du ammer dit barn.

Der kan være mange grunde til at man får medicin, når man ammer. Der kan være behov for smertestillende, der kan være behov for antidepressiv medicin, antibiotika og mange andre ting og der findes næsten altid præparater, som kan tages selvom...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce