Annonce

Annonce

Svar: Urolig nattesøvn - 13 mdr.


18. april 2007

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Ronjas mor

Min umiddelbare tanke er at Ronjas opkastninger skyldes en alt for stor mængde mælk. Samtidig lyder det også som om at flasken er medvirkende årsag til at hun ikke kan finde roen - hun bliver ved med at søge den og skal bare have mere og mere mælk, hvorfor hun så overspiser og ender med at kaste op. Det lyder som om hun på det tidspunkt at døgnet har svært ved at fornemme hvad hendes behov er - om hun er træt eller oplagt, om hun er mæt eller sulten.

Jeg synes I skal stoppe med sutteflasken, så I helt kommer væk fra den situation hvor mere vil have mere og hun ender med at få for meget og kaste op. Det er uholdbart. I stedet kan I måske ændre lidt på putteritualet.

Vi hun f.eks. have glæde af at I læser en bog, vil det hjælpe hende at I sidder hos hende, holder i hånden, kærtegner hende lidt og bare sidder og beroliger hende og fortæller hende at hun skal sove nu. Eller vil det være bedre at I i stedet for at gå fra hende, forsøger at blive i nærheden, laver noget i værelset - stryger tøj, lægger vasketøj på plads osv. så I er der uden at give hende direkte opmærksomhed.

At hun er urolig hører, som du skriver alderen til og det er kun naturligt at hun har svært ved at falde til ro. Alle dagens oplevelser skal bearbejdes og samtidig har hun en stor motorisk uro i ...


Annonce

... kroppen fordi hun også er igang med at udvikle sig der. Nogle gange hjælper det at give lidt massage, massere fødder osv. for at få kroppen til at finde roen, få hende til at slappe af helt fysisk. Det er altså ikke kun hovedet der skal koble fra, det kan kroppen også have behov for og det kan hun godt have brug for hjælp til med den alder hun har.

At det går fint med at sove om dagen er helt naturligt. For det første fordi situationen hos dagplejeren er anderledes end hjemme, men også fordi hun jo netop reagerer om aftenen på grund af alle de indtryk hun får i løbet af dagen.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

De fleste børn vil i 12-18 måneders alderen kunne nøjes med en lur i løbet af dagen. Hvor lang den er afhænger af hvor meget de sover om natten. Det lyder som om at Ronja er tilfreds og trives med den rytme I har.

Du spørger hvorvidt I er for hurtige til at gå ind til Ronja om aftenen - det kommer helt an på om hun er ked af det. I princippet mener jeg ikke at man skal være væk i mere end 3 minutter og man kan godt vise sig selvom barnet ikke græder, simpelthen for at bekræfte barnet i at man er der selvom barnet ikke kan se en. Hvis hun er ked af det, ulykkelig, skal I ikke lade hende være alene, det er utrygt.

Jeg håber at mine tanker hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke med hende fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.

8 måneder og korte lure

Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...

Læs hele brevet og Helens svar


16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Mælk om natten - 12 mdr.

Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...

Læs hele brevet og Helens svar


9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.

Korte lure - 12 mdr.

Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Sele til barnevogn

Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.

Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.

Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for de gode smid-sutten-lidt-væk-råd. Det er gået over al forventning. Barnet har nu kun sut om natten og i yderste fortvivlelses-tilfælde - og det accepterer han faktisk. Godt du findes! Vi manglede lige det der bløde spark i måsen :)

Tak fra en glad mor


Annonce