Annonce

Annonce

Svar: Overvægt, sko, tænder og solcreme


17. april 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Hej med dig

Ud fra det du fortæller, så synes jeg det lyder som om I har en rigtig fin dreng, han er rigtig godt igang motorisk, spiser godt i løbet af dagen, lyder til at være god til at regulere sit behov selv og så lyder det som om han har en rigtig fin højde og vægt, som passer fint sammen. Jeg får ingen fornemmelse af at jeres dreng er overvægtig og jeg vil derfor anbefale jer at følge sundhedsstyrelsens anbefaling som vedr. mælk lyder:

- Først efter 9 måneders alderen bør komælk udgøre en større del af indtaget end modermælkserstatning eller modermælk. Komælk er sødmælk og surmælksprodukter af sødmælk.

- I 1 - ca 3 års alderen bør barnet få letmælk og surmælksprodukter af letmælk og først efter 3 års alderen gives de meget fedtfattige produkter som skummet-, mine- og kærnemælk, samt surmælksprodukter af samme slags.

Når Frederik bliver 9-10 måneder gammel, så vil det være helt relevant at skære antallet af flasker ned, så han kun får flaske to gange dagligt, men de 400ml dagligt er jo fortsat nødvendigt for at sikre ham hans jernbehov.

Derudover tænker jeg at i takt med at han begynder at spise mere og mere familiemad, så vil han jo ikke på samme måde få fedt i maden. Jeg tænker derfor at de stille og roligt giver sig selv og som I beskriver det nu, så lyder det rigtig fint. Han lyder bestemt ikke overvægtig.

Da han er så mobil som han er og allerede står og går ved vogn, så vil det være rigtig fornuftigt med et par små, helt bløde sko. Det er for det første vigtigt at størrelsen og faconen passer. Der skal være plads til tæerne i både længden og bredden – og har barnet en høj vrist, skal der også være plads i højden.

Normalt siger man at børnesko skal være 1-1,5 cm længere end foden. Det er dog også vigtigt at skoene ikke bliver for store, især de første sko skal man ikke købe alt for lange. Der skal være en fast og støttende hælkappe, så skoen slutter til rundt om foden uden at stramme. Det forhindrer foden i at vrikke om. Derfor er en lille støvlette rigtig god støtte når man vælger den første sko.

Du skal se efter en blød, fleksibel og skridsikker sål, som følger fodens bevægelse. Skoen bør være så ...


Annonce

... bøjelig at du uden problemer kan klemme den sammen mellem tommel og pegefinger.

Det er vigtigt at skoen er med snøre eller velkro, så du har mulighed for at spænde skoene ind, så de sidder rigtigt - hverken for løst eller for stramt.

Vælg en sko i naturmaterialer som skind og ruskind. Det tillader foden at ånde, så den forbliver frisk. Og køb altid de første par sko i en skoforretninger, hvor du kan få ordentlig vejledning af faguddannet personale.

Børns tænder kan komme meget forskelligt og det er ikke unormalt at hjørnetænderne kommer frem først. Det er der stor forskel på. Fortænderne skal også nok komme frem:o)

I forhold til solcreme så er et højt faktortal ifølge kræftens bekæmpelse ikke nødvendigvis udtryk for en mere effektiv beskyttelse. F.eks. stopper en faktor 50 kun 2 procent flere UV-stråler end en faktor 25, forudsat at der bruges tilstrækkeligt med solcreme. Det handler derfor om at bruge solcreme nok og problemet idag er at vi danskere ofte kommer alt for lidt på og med alt for lang tid imellem påsmøringerne.


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Samtidig tror mange, at når man bruger solcreme, kan man opholde sig i solen i længere tid. Den måde at tænke på er helt forkert. Det gælder om at være kortere og ikke længere tid i solen. Og helt små børn skal så vidt muligt slet ikke være i solen.

Men når det er sagt, så synes jeg du skal vælge en af de solcremer, som er velegnet til børn. De vil ofte have faktor 25 eller 30. Derudover vil det være en god idé at vælge en solcreme som har et højt vandindhold. Hvis den er olieret, så har huden sværere ved at ånde igennem.

Derudover skal du vælge en uden parfume og du skal se indholdsdeklarationen igennem og bevidst gå uden om de produkter som indeholder butylparaben og isobutylparaben. Du kan læse mere om parabener i min artikel omkring parabener som du finder her på siden.

Du kan også gå ind på siden www.babykemi.dk og læse om de stoffer som man ved er problematiske generelt. Jeg vil anbefale dig at købe Neutral eller Derma. De er uden parfume og uden hormonforstyrrende stoffer. Du kan evt. se hjemmesiden: www.derma.dk

Håber at ovenstående hjælper dig lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.

Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue

Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...

Læs hele brevet og Helens svar


27. september 2025 | Diverse | 12 mdr.

Dagpleje opstart

Hej Helen Min søn er startet i dagpleje, vi er en uge inde i 2 uges...

Læs hele brevet og Helens svar


20. september 2025 | Diverse | 6 år

Flytteovervejelser og skolestart/skifte

Kære Helen Mig og min kæreste er forældre til en sund og rask dreng på 6...

Læs hele brevet og Helens svar


10. september 2025 | Diverse | 3 år, 6 mdr.

Fridage fra institution

Kære Helen Tak for din inspirerende brevkasse. Det er så dejligt at læse...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex

Citrusfrugter

Hvis man har allergi overfor græspollen, så kan man nogle gange reagere på citrusfrugter som appelsiner og klementiner. Reaktionen vil ofte være kløe og hævelse af læber, mund og svælg. Og det bedste man kan gøre er ikke at spise de citrusfrugter, som man reagerer på.

Nogle børn vil også reagere med rødt udslæt om munden, når de spiser citrusfrugter. Det skyldes normalt frugtsyren, som generer barnets lidt sarte hud og handler således ikke om at barnet ikke tåler...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for alt din støtte og hjælp indtil nu. Igennem dig har jeg lært at have tillid til mine beslutninger og oser ud af tryghedsposen til min dreng og dette med god samvittighed!!!

Ingen tvivl om at du altid skal være min sundhedsplejerske :-)

Kærlig hilsen
P, mor til dreng på 15 måneder.


Annonce