Annonce

Annonce

Svar: Falde i søvn selv og afvænning fra flaske


16. april 2007

Kategori:
Alder:
15 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Diverse.

Kære A

Det er fint nok at I har givet jeres datter sutteflaske når hun nu har været så ramt af sygdom - det er ikke i sygdomsperioder at man skal tage kampen om sutteflasken op. Men når det er sagt, så er det dog også rigtig vigtigt at mælkeindtaget skrues voldsomt ned, så der er plads og lyst til rigtig mad. Det er vigtigt for at jeres datter begynder at tage lidt på, det er vigtigt for at hun ikke kommer til at mangle næringsstoffer og det er vigtigt for hendes immunforsvar så hun forhåbentlig slipper for flere sygdomsperioder - ihvertfald at de mindskes og ikke tiltager.

Jeres datter har en alder nu, hvor hun begynder at kunne forstå at noget er slut. Når I f.eks. læser bogen for hende og klapper den sammen, så siger i sikkert slut og viser med hænderne at nu er historien færdig. Det samme gør I måske, når maden er spist op, når glasset eller mælkekartonen er tom osv.

Det er en rigtig god idé at fokusere mere på det at noget er slut, vise det med hænderne, jeres gestikuleren osv. Lad jeres datter være med til at smide i skraldespanden osv.

På et tidspunkt, så skal der jo købes nye flaskesutter og de gamle skal kasseres. Lad jeres datter være med til at smide de gamle sutter ud og lad være med at købe nye. Når hun beder om flasken, så vis hende at det er slut og går hun hen til skabet hvor flaskerne står så vis hende at sutterne mangler, de er smidt ud osv. Vis hende så at hun kan få en kop i stedet for.

Hun bliver ked af det og hun protesterer, men det er jo også en del af livets læring at det ikke altid går som man gerne vil og den frustration skal hun også lære at tackle.

Jeres datter vil sandsynligvis ikke kunne forstå hvis hun nogle gange får flaske og andre gange ikke kan få den og derfor synes jeg at flasken stopper helt, når flaskesutterne alligevel skal skiftes. Det vil være mindre forvirrende for hende.

Jeg forestiller mig derudover at I skal prøve at putte hende i egen seng og at I sidder ved siden af og læser en godnathistorie. Lad hende holde lidt i hånden, kærtegn hende blidt osv. Prøv at se hvordan hun har det, når I sidder der. Hvis hun ser det som en opfordring til leg, så må I prøve at gå fra hende, dog aldrig være væk i mere end 3 minutter af gangen. Så hun hele tiden ved at I er der, men at hun skal lægge sig ned og sove.

Har hun ...


Annonce

... brug for at I er i nærheden, så plejer jeg at anbefale at man prøver at lave noget andet, f.eks. tager strygebræt og strygetøj med op på værelset eller lige uden for døren. Så hun kan se jer, ved at I er der, I kan en gang imellem lige huske hende på at hun skal lægge sig ned og sove og så ellers bare stryge og lave lidt monotont arbejde og lade hende selv finde roen.

I forhold til mad i løbet af dagen, så hører hun til de børn som fortsat vil have godt af at drikke sødmælk og få surmælksprodukter af sødmælkstypen. Af mælk bør hun sammenlagt få 500ml dagligt. Det er også fint med smør på brødet, men hun har også brug for andet end mælkefedt. Det er f.eks. også vigtigt at hun får fedt gennem fisk og det er vigtigt at hun får proteiner.

En plan for dagen for et barn på hendes alder kunne se således ud:

Morgen: Havregrød eller lignende, med et glas mælk til

Formiddag: ½ bolle med smør, en banan eller anden frisk frugt, vand af kop og en gang imellem lidt juice


Helens bog om børn og opdragelse
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og opdragelse" - tydelige voksne giver trygge børn

Frokost: Rugbrød med forskelligt pålæg. Kød og fiskepålæg af forskellig slags, meget gerne rester fra aftensmaden. Altid tilbehør af forskellige grøntsager, vand af kop

Eftermiddag: 1 bolle med smør, ost, frisk frugt og en lille portion tykmælk, A38 eller lignende med frugtmos, friskebær, banan, rugbrødsdrys, müsli osv. - hvad hun nu kan lide og netop müsli giver jo også lidt fedtstof gennem f.eks. nødder.

Sen eftermiddag: En lille tallerken med forskelligt grønt, gulerødder, majs, agurker, avokado osv. i mundrette stykker. Om eftermiddagen er de fleste børn sultne og stiller man lidt sundt på bordet så glider der ofte lidt ned. Når man når til aftensmaden så er mange børn for trætte til egentlig at spise særlig meget og har man så fået lidt sen eftermiddag, så behøver man ikke være så fokuseret på indtaget til aftensmåltidet. Vand af kop

Aften: Mad som I andre spiser, kød, fisk, ris, pasta, kartofler, grøntsager osv. Evt. lidt frugtgrød med mælk til dessert, vand eller måske lidt mælk af kop. Det kommer an på hvor meget mælk hun har indtaget i løbet af dagen.

Sen aften og nat - så vidt muligt vand, i overgangsfasen en kop mælk er okay, når hun skal puttes men så skal hun ikke have mælk til sin aftensmad.

Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held dog lykke med det hele fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:

9. august 2025 | Diverse | 18 mdr.

Skedeindgang - pige 18 mdr.

Kære helen Jeg har et lidt spøjst spørgsmål. Men forleden da jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.

Varme i barnevogn

Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.

Indkøring af hjemmepasser

Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex

Svangerskab

Svangerskab er et andet ord for graviditet. Det betyder at en kvinde bærer et barn i sig, man kan sige at "hun er svanger" = "at hun er gravid". Man kan også sige "gennemføre svangerskabet", "afbryde svangerskabet", "først i svangerskabet" "sidst i svangerskabet" osv.

Svangerskab bruges ofte, når man taler om svangerskabsforgiftning. Se derfor "svangerskabsforgiftning".

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Min mand og jeg har så ofte talt om, at vi burde skrive til dig og fortælle, hvor fantastisk din brevkasse er.
Vi har aldrig selv skrevet til dig, men har fundet svar på så mange spørgsmål via dine svar til andre i lignende situationer.

Jeg beundrer dine evne til at formidle, og jeg elsker din tilgang til børn og forældre og alle de ting man sammen kommer igennem!
Dine svar stemmer så utrolig fint overens med præcis den måde, vi forsøger at være forældre på. Som førstegangs-forældre betyder det helt utrolig meget, at finde opbakning et sted man har tillid til og kan identificere sig med. Og det kan vi hos dig!

Det er så rart at have dine ord med i bagagen, hvis noget er svært eller andre synes, vi f.eks. burde skælde ud, når vores søn et par gange har haft det, du beskriver som fortvivlelses-anfald - er det så rart at kunne sige, at vi ikke er de eneste, der mener, det skal tackles helt anderledes.

Så kære Helen, tusind tak for dine altid inspirerende og varme svar - Tak for dig! Det er fantastisk at kunne søge råd og vejledning på alle tider af døgnet i din brevkasse!

De varmeste hilsner med ønsket om en rigtig god dag - uden tvivl også fra min mand.

Familien S


Annonce