Svar: Vil ikke spise vores mad
Kære Pia
Det gør mig ondt at høre at din datter atter har været indlagt, det er da utroligt hvad hun skal igennem den lille pige:o) Jeg håber at jeres familie holder til det - også storesøster som naturligt må være påvirket af det hele?
Jeg er ret sikker på at jeres lillesøster har en erindring om at det har været rigtig ubehageligt at spise det sidste stykke tid og derfor vægrer sig mod stort set alt hvad I giver hende. Samtidig har hun jo en alder, hvor hun også godt ved at det at lukke munden sammen gør noget ved jer og på en eller anden måde sætter hende i centrum for middagsbordet.
Jeg er dog ikke i tvivl om at det er vigtigt at få hende lidt ud af den 'vane' hun er kommet ind i/den erfaring hun har med sig omkring maden og derfor synes jeg du skal give hende grød, da det er dette du bedst kan få hende til at spise.
Lige nu handler det om at hun skal have mad, så hun bliver ...
... mæt, får noget næring og også får sovet og jeg synes ikke du skal presse hende til at spise jeres mad. Min umiddelbare tanke er, at hvis I kan få hende til at spise grød og på den måde få holdt en pause fra familiemaden, så vil hun sandsynligvis selv på et tidspunkt begynde at interessere sig lidt for jeres mad igen. Og når hun begyder at vise interesse for det I har på jeres tallerken, hvis storesøster giver hende et eller andet i hånden osv. så skal hun naturligvis have det. Men lige nu skal I bare give hende grød, som hun spiser og det skal I finde roen med.
Det vigtigste er at hun får noget indenbords netop fordi hver kalorie og skefuld tæller som du selv skriver. Det betyder altså ikke så meget hvad det er lige i øjeblikket, du skal holde fokus på hendes lyst til at knibe lidt ned.
Rigtig meget held og lykke med hende fortsat og rigtig god bedring. Stort knus herfra:o) Og skriv endelig igen.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sygdom:
2. februar 2026 | Sygdom | 18 mdr.
Kære Helen Jeg har skrevet før og skriver nu igen. Det er pt. en rigtig...
2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.
Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...
Viden om børn:
Ekstra væske baby
Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.
Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.



