Annonce

Annonce

Svar: Nødvendigt med sutteflaske?


6. april 2007

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Hej med jer

Dejligt at høre at det går så godt med maden nu:o)

I forhold til den alder jeres datter har, så skal I overveje om I vil introducere en flaske. I kan godt forsøge det, da I så er sikre på at hun får sit mælkebehov dækket - via flaske, så ved man jo præcist hvor meget hun drikker, men samtidig vil I jo så også skulle væk fra flasken igen om 4 måneder, når hun er omkring 1 år.

I har tidligere været i tvivl omkring jeres datters mælkeindtag og jeg har lidt på fornemmelsen at hun måske hører til de børn som ikke drikker så meget mælk. Tilgengæld er hun jo nu blevet ret god til det med koppen og drikker gerne både vand og modermælkserstatning af kop, så spørgsmålet er om I kunne sikre hende lidt mere mælk ved at tilbyde en lille portion tykmælk eller lignende i løbet af dagen.

Fra 9 måneders alderen må komælk begynde at udgøre en større del af hendes indtag og i den alder vil I således også kunne begynde at give hende en milkshake (blend sødmælk og banan) som hun kan drikke, I kan lave smoothies og lignende. Hun kan få mere mælk som en del af maden - mælk på en portion frugtgrød, mælk via sovs osv. og ost kan hun også allerede nu begynde at spise noget af, så hun også derigennem får lidt af sig kalkbehov dækket.

Jeg ved ikke hvor meget mælk der reelt er i yoghurtgrød, det må du kunne se på indholdsdeklarationen? Alternativet er jo så netop tykmælk eller A38 (3,5%) hvor du selv kan søde det med frugtmos. Jeg er lige ved at tro at man også kan købe yoghurt på glas blandt de industrielle ...


Annonce

... børneprodukter...

De fleste børn vil i 8 måneders alderen fortsat have behov for 3 flasker/amning og i 9-10 måneders alderen nedsættes til 2. For at sikre jeres datters jernindtag bør hun få 400ml mme dagligt, men jern kan hun jo også få som tilskud ved siden af. Eller det bør hun få, hvis hun ikke drikker de 400ml og det lyder jo ikke som om hun gør det i øjeblikket.

Hvis du gerne vil stoppe amning, så skal du således gøre op hvorvidt I skal introducere en flaske, mod at den skal væk igen ved 1 års alderen og så skal du gennemtænke hvordan du kan sikre hende mælk i løbet af dagen.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Hvis du gerne vil amme hende fortsat, så skal du måske amme hende tidlig morgen, lige når hun vågner fordi hun her må være tørstig og det må være en dejlig måde at vågne på og så amme hende igen når hun skal sove eller inden du selv går i seng. Jeg foreslår dette fordi jeg tænker at hvis hun er træt, så accepterer hun måske brystet bedre og vil fortsat synes det er rart at falde til ro ved.

Du vil normalt godt kunne opretholde en produktion der hedder 2 amninger dagligt. Kroppen indstiller sig automatisk på dette behov.

Man skal naturligvis altid se på hvordan barnet trives. Hvis jeres datter er glad, udvikler sig, tisser som hun skal osv. så må I gå ud fra at hun får hvad hun har behov for. På samme måde må I også gå ud fra at hun har en sund og naturlig evne til at regulere sit behov, hvis I sørger for at tilbyde hende tilstrækkeligt at drikke.

Håber at mine overvejelser kan hjælpe jer lidt videre og give jer nye overvejelser:o) Rigtig god påske.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex

Rosiner

Børn under 3 år må gerne spise rosiner, men ikke i ubegrænsede mængder. Det anbefales at børn under 3 år max spiser 50 gram rosiner om ugen.

Rosiner indeholder en svampegift, som hedder Ochratoksin A. Dette tåler barnet kun i meget små mængder. Det er det totale indtag over en længere periode der betyder noget. Derfor sker der ikke noget ved, hvis barnet spiser mange rosiner en dag og i dagene derefter ikke spiser rosiner.

Svampegiften findes også i økologiske...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce