Annonce

Annonce

Svar: Varierende søvn om dagen - 5,5 mdr


4. april 2007

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Elin

Tak fordi du tiltænker mig påskeferie:o) Rigtig fri holder jeg dog sjældent:o)

Det lyder som nogle rigtig dejlige børn du har fået dig der og sikke en flot vægtøgning. De har jo mere end fordoblet deres fødselsvægt på bare 5 måneder og de lyder virkelig til at trives. De sover godt om natten, spiser godt og alderssvarende i løbet af dagen og udvikler sig i rigtig fint retning.

Og så er der jo det med dagssøvnen og et eller andet sted, så tænker jeg at man jo ikke kan få det hele:o) Nogle dage vil de sove bedre end andre dage og sådan vil det være. Deres motoriske udvikling i øjeblikket giver dem naturligt en del motorisk uro i kroppen og gør at de sover mere uroligt. Samtidig har de også en alder nu, hvor de gerne vil opleve mere af verden, gerne følger meget mere med og måske har svært ved så at overgive sig helt til søvnen i dagtimerne fordi meget andet er mere spændende.

Det betyder dog ikke at du ikke kan forsøge at skabe en lidt mere fast struktur for dagen. I forhold til at børnene nu er godt 5 måneder gamle, så vil de fleste børn i den alder have behov for at sove 3 lure dagligt. En formiddagslur, en middagslur og så en powernap sen eftermiddag. Formiddagsluren varierer meget, nogle børn sover længe her, men de fleste vil kunne sove en lidt ...


Annonce

... kortere formiddagslur, en lidt længere lur over middag og så powernappe en lille halv times tid sen eftermiddag. Jeg synes derfor det lyder som en udmærket idé at forsøge at afkorte formiddagsluren, for at se om det vil kunne gøre en ændring og give en bedre rytme og rutine for jer alle. Man kan jo altid forsøge og hvis ikke det går, så må man jo lave om på det igen:o)

En plan for dagen kunne se således ud:
Tidlig morgen (05): Flaske
Morgen (7.45-9.30): Flaske, pusles, mor går i bad, måske lidt mere flaske at sove på og så formiddagslur
Formiddag (9.30): Puttes til formiddagslur, forsøge at sove 1-1½ time og herefter vække dem.
Frokost (11.30): Grøntsagsmos eller grød, vand af kop
Puttes med flaske til middagslur ca 13 og jeg tænker at de her burde kunne sove et par timer, hvis de ikke har sovet så længe til formiddag
Eftermiddag (15.30): Flaske
Sen eftermiddag (16.30): Powernapper her ca 30 minutter
Aften (18): Grød eller grøntsagsmos, vand af kop
Puttes til natten med en flaske mellem 19-20
Sen aften (22-23): Flaske


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Planen ligner meget de tider du selv har sendt mig og som sagt skal der være plads til fleksibilitet, men jeg tænker at ovenstående er et forsøg værd.

Håber det vil hjælpe jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke og rigtig god påske til jer alle:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Modermælkserstatning

Modermælkserstatning gives til børn, der ikke ammes eller tilbydes udmalket modermælk - og modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Modermælkserstatning er sammensat, så det ligner modermælken mest muligt, og børn udvikler sig og trives rigtig godt på modermælkserstatning.

Modermælkserstatninger har et højere indhold af protein, mineraler og vitaminer, end man ser i modermælk. Det skyldes, at barnet ikke kan optage næringstofferne helt på samme måde. Modermælkserstatning...

Læs mere i Babylex

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Denne gang skriver jeg bare for at udtrykke min taknemmelighed over det store arbejde du gør for at informere alle os "usikre mødre".

Normalt anser jeg mig selv for at være relativt velinformeret om de emner, der interesserer mig .....- men jeg må indrømme, at det at blive mor har ført en helt uventet usikkerhed med sig.

Når det man ønsker aller mest er at give sit barn den bedste start på livet - og man bare ikke er sikker på, hvad der er det bedste at gøre, er det fantastisk at kunne rådføre sig hos dig.

Jeg har læst stakke af bøger, Sundhedsstyrelsens anbefalinger, diverse artikler og lavet utallige google-søgninger (hvor jeg i øvrigt ofte lander på din side) om børnerelaterede emner - og alligevel bliver jeg tit i tvivl.

Trods mange spørgsmål fra min side svarer du tålmodigt, grundigt og engageret på det hele - og det betyder meget for mig som nybagt mor at få en kommentar med på vejen :-)

Mit medlemskab hos netsundhedsplejerske.dk er en rigtig god investering - og min søn får en mindre bekymret mor med i købet ;-)

God sommer


Annonce