Annonce

Annonce

Brev:

1 årig og separationsangst?


27. marts 2007

Kategori:
Alder:
14 mdr.

1 årig og separationsangst?

Kære Helen

Jeg skriver lige igen ang. Naja på 14 måneder. Hendes søvnmønster er stadig meget afbrudt, men vi forsøger lempeligt ikke at køre hende for hårdt med godnat og sov godt-metoden, da vi er bange for at det bare forværrer situationen.

Denne gang vil jeg lige høre ang. en 1 årigs evt. fase med separationsangst. Naja har de sidste par måneder udviklet et heftigt temperament, og vi er ikke i tvivl om hvordan hun har det eller føler - hvilket er dejligt. Måske det også er alderen, idet hun jo er begyndt at udvikle sin egen mening og selvstændighed.

Vi forsøger at tackle de mange daglige raseriudbrud med forståelse og tålmodighed, ligesom der også er nogle ting der ikke kan diskuteres (bleskift, tøjpåklædning, ikke røre ved ovnen etc.) - selvom det oftest er svært for især mig som mor ikke at blive bekymret når hun bliver sur og ked af det.

Mit spørgsmål er baseret på, at Naja de sidste mange uger synes at være rigtig meget mor-pylret og generelt tryghedssøgende når hun er hjemme, både efter at have været i dagpleje og i weekenderne. Hun begynder oftest at græde når jeg går ud af et rum, og hun er ikke så vild med at lege lidt alene. Hun skal allerhelst have mor i hånden, ligesom far sjældent er god nok for tiden.

Det er frustrerende, at hun altid synes småpylret når hun er hjemme. Især fordi - og det er det jeg er i tvivl om - vi 9 ud af 10 gange får at vide, at hun ...


Annonce

... har været rigtig glad og tilfreds og harmonisk i dagplejen. Her hygger hun sig og leger løs med de andre børn og behøver ikke hele tiden være på arm eller holde i hånd. Desuden har Naja været passet to gange af hendes to hold bedsteforældre inden for de sidste par uger, og så snart vi hendes forældre var ude af døren gik hun rundt og snakkede, grinede, hyggede sig og legede selv. Sengelægning var ej heller et problem og hun sov igennem uden problemer.

Næste dag da jeg kom for at hente hende skiftede hun straks over til at være pylret og ville have mig i hånden hele tiden, ligesom hun reagerer meget stærkt når hun vågner om natten og jeg vil gå igen efter at have givet hende sutten og trøstet med en hånd eller lign.

Gør vi noget forkert når vi oftest tager hende i hånden eller op når hun beder om det derhjemme? Skal vi være mere hård og sige fra for at lære hende at en gang i mellem kan hun ikke holde i hånd eller?

Jeg er meget i tvivl, da jeg på den ene side reagerer dybt instinktivt ved at mit barn "spørger" eller "kalder" på mig - men på den anden side er jeg i tvivl om jeg gør både Naja og mig selv en bjørnetjeneste ved altid at imødekomme hendes kalden. Især når man tænker på hvordan hun er anderledes selvstændig og rolig i dagpleje og hos bedsteforældre.

Tak for en stadig rigtig god brevkasse. Glæder mig til at høre dine tanker om ovenstående.

Bedste hilsener, Mia

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.

Fortsat dårlig søvn efter dræn

Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....

Læs hele brevet og Helens svar


15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.

Urolige nætter - 11 måneder

Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...

Læs hele brevet og Helens svar


12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.

13 måneder og konstant dårlig søvn

Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.

Uro ved aftenputning - 13 mdr.

Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystbetændelse

I daglig tale bruges betegnelsen brystbetændelse om to tilstande i brystet - det der egentlig er tilstoppede mælkegange, som er en ikkeinfektiøs tilstand i brystet og så en infektiøs brystbetændelse.

Tilstoppede mælkegange opstår ofte fordi amninger springes over eller fordi barnet ikke har fået "tømt" brystet tilstrækkeligt, måske fordi barnet dier med forkert teknik.

Infektiøs brystbetændelse opstår ofte, fordi det er gået hul på brystvorten, hvorved der er...

Læs mere i Babylex

Opkast - baby og børn

Der er forskel på at gylpe og på at kaste op. Gylp kommer stille efter et måltid, hvor opkast er mere voldsomt og i større mængder. Hvis barnet kaster op, vil det ofte også være uroligt og utilpas. Hvis barnet kun kaster op en enkelt gang, er der ikke grund til bekymring.

Opkastning hænger ofte sammen med, at barnet fejler noget andet og måske også har feber. Barnet vil ofte have ondt i maven, virke slap og træt, vil måske vægre sig mod at spise. Sammen med opkastning kommer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.

De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!

Tak fra drengens forældre


Annonce