Svar: Kulden og gåture ude + pleje af forkølelse
Kære Maria
Små børn må gerne være ude i frostvejr. Det er dog vigtigt at det er klar frost, dvs. at der ikke er tåge, dis, rim. Hvis solen skinnerog det således er en flot frostklar dag, må barnet gerne være ude ned til minus 10 grader.
Det er især vigtigt for de helt små børn, hvor kredsløbet stadig er så umodent, at de har svært ved at have energi og kræfter nok til at holde varmen og varme den kolde luft, der kommer ned i lungerne godt nok op, før den kommer rundt i systemet.
Din søn er nu så gammel at det ikke skulle have betydning, men du skal naturligvis stadig sørge for at han er pakket godt ind med både dragt, hue, vanter og "sko" og en dyne/kørepose over sig.
For at beskytte jeres søns kinder og næse mod frosten, så kan det være en god idé at smøre ham med lidt fed creme. Det er vigtigt at cremen er oliebaseret, hvis cremen er vandbaseret vil den fryse i frostvejr og give frostskader på huden.
Børn får ofte infektioner og bliver forkølet i vinterhalvåret. De har stadig brug for frisk luft og det er derfor fint at I kører en tur med jeres søn. Hvis der er sne i øjeblikket, hvor I bor, så tag ham med ud og lad ham mærke sneen, smage på den.
Når børn er forkølet kan det være en fordel at hæve hovedenden ...
... af madrassen lidt, evt. ved at komme et ringbind ind under. Det modvirker at næsen og ørerne stopper til. Det vil også være en god idé at skylle hans næse med saltvand. Man kan købe spray eller små pipetter, som er beregnet til dette på apoteket. Saltvandet svarer til tårevæske og er uskadeligt. Det kan bruges flere gange om dagen efter behov.
Det vil også være en fordel at købe en næsesuger på apoteket. Den kan hjælpe med til at få det yderste snot ud af næsen og er godt, når barnet ikke selv kan pudse næse. Det er et meget simpelt system bestående at en "ballon" og en studs. Ballonen klemmes sammen, studsen placeres i næsebordet, ballonen slippes og snottet kommer ud. Hvis barnet virker meget tilstoppet, kan det være en fordel at bruge lidt saltvand først.
Forkølelse kan godt give feber, uden at dette er farligt. Hvis jeres søn virker alment velbefindende i øvrigt, går det over af sig selv, men hvis han på nogen måde virker slap, mangler appetit, eller på anden måde virker utilpas, så skal I tage ham til lægen. Vær opmærksom på at børn med feber ikke må være ude. De skal være inde, hvor de hele tiden er under opsyn, også når de sover til middag.
Håber dette var svar nok på jeres spøgsmål og god tur ud i den friske luft.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Viden om børn:
Skråstol
Børn har brug for at kunne bevæge sig frit for at udvikle sig bedst muligt. Børn der placeres i en skråstol vil sidde passivt og vil, hvis de sidder der længe, blive svage i nakke og ryg. Man kan sagtens vænne et barn til at sidde i en skråstol, hvis det har underholdning foran sig, og det kan være bekvemt for forældrene, men det er ikke det bedste for barnet.
Et barn skal have lov til at være på gulvet så meget som muligt. Det er på gulvet at barnet lærer at trille, krybe og...
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak. Jeg tænker tit på, at jeg i dine svar bliver betrygget i, at jeg ser rigtigt - jeg har et barn, som har et stort tryghedsbehov.
Det er som om at der for tiden er en trend der går på, at vi skal lave 'godnat og sov godt' på vores børn, sætte dem i skammekrog (eller tænkeboks eller hvad man kalder dem) når de ikke gør som vi vil have de skal gøre. Mon det er alle de tv udsendelser om nannys der redder verden for en familie, hvor alt er gået galt, som har tændt op under de ideer?
Hvor er det ærgeligt, at vi skal blive sådan i tvivl om, at det vores instinkt fortæller os om vores børn. Og hvor er det bare fantastisk rart, at du i dit virke hjælper, støtter og betrygger os, som har brug for at blive bekræftet og rådgivet i en retning, som vi kan være med på uden at hjertet bløder.
Tak for det!
Kærlig hilsen
Mor.



