Annonce

Annonce

Brev:

Overmodig, hurtig og opdragelse


16. marts 2007

Kategori:
Alder:
7 mdr.

Overmodig, hurtig og opdragelse

Ja så er der sket en masse igen,

Frederik er nu næsten 7.5 mdr. Han er 76 cm og vejer 10.4 kg,

Han kravler over hele huset, rejser sig op af alt, det er lige meget om det er et lille stykke legetøj der ligger på gulvet, så kommer han op at stå. Han forsøger at gå ved at skubbe kasser og stole, har derfor købt en gå vogn til ham, som han elsker, han kan sidde og putte legesager i den og tage det af igen, rejse sig og gå lidt 3-4 skridt, sætte sig igen og forfra, mange mange gange.

men men, han er jo ikke så gammel, så jeg vil sige han er overmodig, får han øje på noget spændende mens han står, kan han finde på at slippe helt eller stå og holde ved mens han står og hopper og synger/skriger/griner.

det har han jo ikke balance til så han vælter ofte hvis ikke han når at sætte sig. (igår sprang den streng der sidder mellem overlæben og gummerne, det gav en masse blod, men drengen var ikke berørt af det) jeg forsøger at være der så snart han rejser sig så jeg kan nå at gribe ham og afbøde faldet. men det kan altså ikke lade sig gøre,

Han kan rejse sig op af noget 3-4 gange i minuttet og bliver ved og ved. Hvis han kommer i kravlegården står han og hopper og råber til han kommer ud igen, her kan han jo heller ikke bevæge sig, så vi har ikke brugt den ret meget. I sengen er det det samme, så jeg har været nødt til at sætte ham i gå- stolen når jeg skal lave mad og sådan nogle ting, da han ellers er i skuffer, skabe, køleskab og op af buksebenet hele tiden.

Men der skal også holdes øje hele tiden, da han prøver at klatre ud. Det samme gælder i trip trap stolen, hvis han ikke gider mere, rejser han sig eller vender rundt så han kan glide ud af det ene hul (vi har hynde i).

Han hiver også stikket ud af kontakterne til lamper, og fjernsyn, roder i potteplanten og alt sådan noget, hvis du ikke har 100 procent øje med ham. Han er simpelthen for aktiv.

Er der nogen forslag til hvad vi kan gøre for at han ikke slår sig så meget eller skal vi bare lade ham forsøge (vi har 2 lamper og en potteplante - ellers er det tunge ...


Annonce

... møbler - borde stole sofaer osv.) og hjælpe og trøste når vi kan. Han har 4 m2 skumgummi måtte, men den kan han jo ikke holdes inden for.

og hvor meget forstår han af opdragelse. Det er så få ting han ikke må komme til, ledninger, kontakter og blomsten, vi siger nej (lidt hårdt) Frederik, når han ikke må han stopper op, kigger op, prøver igen. Når vi har sagt nej 3 gange flytter vi ham til den anden ende af rummet, giver ham lidt legesager, men det er han ligeglad med, han spæner tilbage igen. Det fortsætter han med 2-4 gange, så bliver han taget op og så står eller sidder vi med ham lidt. og prøver igen. det sker mange gange om dagen.

Hvad kan vi ellers gøre? hvor meget forstår han, det med nej Frederik begyndte vi med da han var 4 mdr og ville i blomsten.

Han vil ikke spise så meget flaske mere mellem 400 og 600 ml i døgnet, derudover får han ca 200 ml sødmælk af kop ialt til hans måltider. Har lige øget til 4, så hans dag ser sådan ud:

kl 7- 7.30 står op og får 1½-2 dl grød lavet på mme ca 100 ml
kl 10 150-200 ml vælling eller mme
kl 10-13 sover
kl 13 rugbrøds hapser med smørrepålæg af 1 stk bondebrød, ½ dl grød fra morgenen eller rester fra aftenen, og lidt frugt/ grønt itern. (han har 2 tænder i undermunden så det går fint, elsker at tygge)
kl 15 lidt youghurt/A 38 og lidt frugt
kl 16.30 150-200 ml vælling
kl16.30 - 18-18.30 sover
kl 18. 30 aftensmad ca 1½-2 dl af vores mad ½ most og ½ i små tern frugtmos til dessert
kl 20.30- 21.00 150-200 ml vælling
21.00- 7.00 sover

Han vågner ikke fra 21 til 7 så jeg er lidt ked af at give ham flaske der, da han har sovet sådan siden han var 5½ mdr.

Han får lidt vand, vand/juice i løbet af dagen men det er nok kun 100 ml

Han har aldrig haft problemer med maven og er altid frisk og glad.

Så han får vel det han skal have.

Opkastningerne er stoppet så det er dejligt, det hjalp hvis der var min 1½ time mellem måltiderne.

Ja det var lidt langt, men når først man er kommet igang med at skrive, kører det jo bare.

Tusind tak for en rigtig god hjemmeside
Diana

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex

Barselshotel

Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.

Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.

På et...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Endnu engang mange tak for dit svar her i den gode brevkasse. Jeg har anbefalet dig til dem jeg kender fordi du er SÅ god til at komme med nogle konkrete råd. Lige det som gør hverdagen lidt nemmere og knapt så frustrerende, så TAK for det!


Annonce