Svar: Mindre mælk om aftenen
Kære JoJo
Tillykke med din lille pige.
Det er sådan at børn ofte har det der hedder appetitspring i 4-6 ugers alderen. Det betyder at de ofte kan være lidt mere grædende, hvorved de bliver lagt til lidt hyppigere også stimuleres til mere mælk. En øgning af mælkemængden er nødvendig i forskellige perioder af amningen og det bedste man kan gøre er præcist som du allerede gør og det er så fint.
Derudover så er det sådan, at børn ofte spiser hyppigere om aftenen, fordi de fylder sig op for at kunne sove lidt længere om natten. Samtidig er det helt normalt at mælkemængen ikke er så høj om aftenen - det er helt fysiologisk og handler om at du om natten producerer mere af det mælkestimulerende hormon prolaktin og derfor er din mælkemænge højere om morgenen og formiddagen end sidst på dagen.
Din beskriver af mælk lyder jo rigtig fint. Det lyder ikke som om du mangler mælk - tværtimod og din datter tager også rigtig fint på.
Du kan forsøge at lægge hende lidt hyppigere til brystet i løbet af dagen, altså sikre dig at hun ikke sover et ...
... længere stræk i løbet af dagen, men ammer med f.eks. 3, max 4 timers interval og det er fra den ene amning starter til den næste starter. Hun skal således ikke have lov til at sove 4-5 timer i løbet af dagen, her skal hun holdes lidt til ilden. Dette for at holde din mælkeproduktion igang og også for at sikre at hun ikke behøver at hænge ved brystet hele aftenen, for at 'indhente'.
Derudover tænker jeg at du naturligvis skal være sikker på at det handler om sult - kunne det være et suttebehov, så hun en gang imellem kunne få en sut?
Med hensyn til amning, så er der nogle børn som tager et bryst og er mætte ved dette, andre børn skal have fra begge sider og det er helt fint. Det behøver slet ikke at handle om at du ikke har mælk nok.
Pludrelyde burde komme nu, mon ikke hun så småt begynder i løbet af den næste uges tid? Prøv at sidde med hende, så hun kan se dit ansigt tydeligt og sig nogle lyde til hende, som f.eks. rrrrr, agryyy, eller lignende.
Fortsat held og lykke med hende, hun lyder til at være en rigtig fin lille pige:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.
Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...
23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.
Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...
Viden om børn:
Sprog
Allerede når det lille barn ligger i dine arme for første gang og du snakker med det, dannes grundlaget for at lære at tale. Babyen nyder at lytte til din stemme, som den også kender fra livet inde i maven, og den forbinder det med noget rart, at du taler. Det giver tryghed, nærhed og kontakt.
At synge eller spille musik virker også sprogligt stimulerende på barnet. Efterhånden som barnet bliver ældre så fortæl det, hvad du gør, - skifter bleen, vasker maven, vasker armene,...
Sele til barnevogn
Barnevognssele anvendes, når der er risiko for at barnet kan falde ud af barnevognen og barnet bør være under opsyn, når det er i sele. De fleste børn har brug for sele i barnevognen fra de er 6 måneder gamle - nogle børn lidt før.
Du bør altid vælge en barnevognssele som er DVN mærket (Dansk Varefakta Nævn). Selen skal spændes fast i barnevognens bund og den må ikke kunne trækkes løs.
Selvom barnet ligger i DVN mærket sele, skal der altid være opsyn med et barn...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dine dejlige, fornuftige svar. De passer så godt til mit temperament, og det giver altså ro i sjælen at høre fra dig. Mange gange hjælper det også at få sat ord på sine bekymringer.
Jeg finder mange gode råd i dine tidligere svar til andre forældre. Jeg kan nogle gange føle mig som verdens dårligste mor, når ingenting vil lykkes. Derfor trøster det mig, når jeg kan læse, at jeg ikke er den eneste, der har problemer med de kære børn. Så føler jeg mig ikke så alene.
Tak fra Lis, mor til datter på 4 måneder






