Svar: Mindre mælk om aftenen
Kære JoJo
Tillykke med din lille pige.
Det er sådan at børn ofte har det der hedder appetitspring i 4-6 ugers alderen. Det betyder at de ofte kan være lidt mere grædende, hvorved de bliver lagt til lidt hyppigere også stimuleres til mere mælk. En øgning af mælkemængden er nødvendig i forskellige perioder af amningen og det bedste man kan gøre er præcist som du allerede gør og det er så fint.
Derudover så er det sådan, at børn ofte spiser hyppigere om aftenen, fordi de fylder sig op for at kunne sove lidt længere om natten. Samtidig er det helt normalt at mælkemængen ikke er så høj om aftenen - det er helt fysiologisk og handler om at du om natten producerer mere af det mælkestimulerende hormon prolaktin og derfor er din mælkemænge højere om morgenen og formiddagen end sidst på dagen.
Din beskriver af mælk lyder jo rigtig fint. Det lyder ikke som om du mangler mælk - tværtimod og din datter tager også rigtig fint på.
Du kan forsøge at lægge hende lidt hyppigere til brystet i løbet af dagen, altså sikre dig at hun ikke sover et ...
... længere stræk i løbet af dagen, men ammer med f.eks. 3, max 4 timers interval og det er fra den ene amning starter til den næste starter. Hun skal således ikke have lov til at sove 4-5 timer i løbet af dagen, her skal hun holdes lidt til ilden. Dette for at holde din mælkeproduktion igang og også for at sikre at hun ikke behøver at hænge ved brystet hele aftenen, for at 'indhente'.
Derudover tænker jeg at du naturligvis skal være sikker på at det handler om sult - kunne det være et suttebehov, så hun en gang imellem kunne få en sut?
Med hensyn til amning, så er der nogle børn som tager et bryst og er mætte ved dette, andre børn skal have fra begge sider og det er helt fint. Det behøver slet ikke at handle om at du ikke har mælk nok.
Pludrelyde burde komme nu, mon ikke hun så småt begynder i løbet af den næste uges tid? Prøv at sidde med hende, så hun kan se dit ansigt tydeligt og sig nogle lyde til hende, som f.eks. rrrrr, agryyy, eller lignende.
Fortsat held og lykke med hende, hun lyder til at være en rigtig fin lille pige:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet
Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
Viden om børn:
Colostrum (råmælk)
Colostrum er navnet på den mælk der dannes i brystet umiddelbart efter fødslen. Dette kaldes også råmælk og alle kvinder vil danne råmælk, også selvom de føder for tidligt.
Råmælken er meget proteinrig og indeholder antistoffer som er med til at bekytte barnet mod sygdomme og beskytte imunforsvaret. Antistofferne beskytter mod sygdomme ved at beklæde tarmsystemet indvendigt, så bakterier mv. trænger ind i tarmen.
Colostrum er fed og gullig. Den kommer i små...
Tvillingefødsel
Det er altid noget ganske særligt at få et barn, men at få to på en gang er noget helt specielt.
En tvillingefødsel skal helst foregå på en specialafdeling, fordi der ved fødsel af to børn er større risiko for komplikationer. Cirka halvdelen af alle tvillingegraviditeter bliver afsluttet med planlagt kejsersnit, og når du er i 36. graviditetsuge, vil du ofte få svar på, hvorvidt du kan føde vaginalt, eller om det anbefales, at du føder ved planlagt kejsersnit.
Man...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen,
Tak for hjælpen - det virker!!
Jeg vil takke dig for din støtte i vores søvnprojektet. Det virker så godt, at vi indimellem synes det er for godt/let til at være sandt. I går havde jeg veninder på besøg og alligevel var det så let som ingenting. Det er en lettelse og putningen er blevet en fornøjelse for alle parter.
Det var lange 5 uger for at få det til at fungere, men det hele værd!
Tusinde tak for din støtte.
Fra to nu langt mindre trætte forældre