Annonce

Annonce

Svar: 7mdr vil ikke have mme


12. marts 2007

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Celinas mor

Med den alder din datter har er det fortsat vigtigt at hun får et vist mælkeindtag. Du behøver ikke tilbyde flasken mere end 4 gange dagligt og du skal derfor passe på ikke at presse hende for meget. Prøv at give hende flasken lige når hun vågner af en lur i stedet for inden hun skal sove, da hun efter søvn automatisk må være tørstig.

I stedet for sødmælk til alle måltider så synes jeg du skal give hende mme af kop. Hun må gerne få mme kold ligesom sødmælk og det er bedre for hende at få mme end sødmælk, når hun ikke er ældre end hun er. Hun bør være 9 måneder gammel før komælk og komælksprodukter bør udgøre en større del af hendes indtag.

Det er fint at hun drikker vand, så bliver hendes væskeindtag dækket. Men mme er fortsat vigtigt og meget gerne 400ml dagligt så jernbehovet dækkes derigennem. Derudover kan du give hende en portion tykmælk eller lignende og selv komme frugtmos i - det er at foretrække fremfor almindelig frugtyoghurt, som indeholder meget sukker.

Hvis du ikke kan få hendes ...


Annonce

... indtag af mme øget, så må du give hende jern og sundhedsstyrelsen anbefaler glyciferdråber, som er godkendt som lægemiddel. Medic Teams smagsneutrale dråber er et kosttilskud. Alternativet er det nye Babyfer, som også er fra Medic Team - det er et smagsneutralt pulver, som drysses på en skefuld frugtmos.

Du skal naturligvis sikre dig at hendes indtag af mad ikke fylder så meget at det tager pladsen op for mælken. Dog kan du også her have en fordel ved at give hende mælk, når hun vågner og ikke inden søvn. Derudover kan du give hende en flaske sovende, f.eks. om aftenen - hvis hun sover så accepterer hun den måske bedre:o) Det er et forsøg værd.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Flasker kan du således forsøge morgen, eftermiddag, aften og sen aften. Om morgenen som det første når hun vågner fordi hun her må trænge til den og være sulten. Om eftermiddagen, når hun vågner af sin lur, om aftenen, når hun skal til at slappe af og ned i gear for at sove godt og sen aften, når hun sover.

Håber at ovenstående hjælper dig lidt videre:o) Rigtig meget held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navn - navngivning

Alle børn skal have et navn - mindst et fornavn og et efternavn. Og dit barn skal have sit navn, før det fylder 6 måneder. I kan give jeres barn et navn på to måder: Enten ved dåb i folkekirken eller ved at ansøge om navngivning via Borger.dk.

Der er i princippet ikke nogen begrænsninger på antallet af fornavne, som du må kalde dit barn. Men der er regler for, hvilke navne du kan give dit barn. Som hovedregel må du ikke vælge et navn, der kan være til ulempe for dit barn.

Læs mere i Babylex

Klumpfod

Når børn fødes med en fod, der er bøjet indad, hvor fodsålen peger bagud og fodryggen fremad, så kalder man det klumpfod. Der er ca. 1 ud af 1000 børn der fødes med klumpfod og ca. halvdelen af disse har misdannelsen på begge fødder.

Man ved ikke hvorfor nogle børn fødes med klumpfod, men der er en vis arvelig tilbøjelighed. Man siger at risikoen for at føde et barn med klumpfod øges med en faktor 30, hvis en søster eller bror har lidelsen.

Drenge fødes hyppigere...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tusind tak for alle dine råd og gode svar. Det er altid en utroligt stor hjælp at skrive til dig :-)

Tusind tak fra Camilla - mor til to.


Annonce