Annonce

Annonce

Svar: Søvntræning


8. marts 2007

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Regine

Lad mig først sige at der under ingen omstændigheder er tale om en falliterklæring. Det du beskriver lyder så omsorgsfuldt og kærligt og det er slet ikke rigtigt at I skal føle at I spiller fallit.

Jeg har dog lidt svært ved at forstå, hvorfor det er så vigtigt at far skal putte. Jeres lille pige har hele sit liv været vandt til at det er mor der putter, fordi hun er blevet ammet i søvn og derfor er det jo kun naturligt at hun fortsat foretrækker mor. Det betyder jo ikke at far ikke kan, hvis hun skal puttes en dag, hvor mor ikke er hjemme. Det betyder heller ikke at hun ikke kan blive puttet af sin dagplejer eller hvor hun nu skal passes, for her er situationen også en anden. Det betyder bare at det er mere trygt for hende, når mor putter - især hvis mor er hjemme.

Så kan man jo diskutere hvorvidt mor så skal gå tur hver aften og det synes jeg måske heller ikke er rimeligt, så hvorfor er det far partout skal putte? Der er jo intet i vejen for at far også kommer og siger godnat, at I begge et eller andet sted indgår som en del af putteritualet. Det kunne være at far skulle være den der sidder med hende og læser en historie og lægger hende i sengen og så kommer mor og kysser godnat med ansigtet tæt på og den tryghed det medfører.

I forhold til de natlige amninger så tænker jeg at det er helt fint at bibeholde amningen til natten i stuen, når hun skal sove. Det virker som om I begge er glade for denne og det så flot at I har lært hende at blive ammet i stuen og så blive puttet på værelset uden amning. I skriver at hun så vågner ca 3 timer efter og jeg tænker at det tidsmæssigt nok er mellem kl. 23-24. Her kan I som en overgang fortsat amme hende, hvis det giver jer vished om at hun så er fyldt godt op og ikke behøver yderligere efterfølgende. Men naturligvis skal denne amning også væk på et tidspunkt i nærmeste fremtid.

Amningen der så kommer efter yderligere 3 timer og igen tidlig morgen - den synes jeg I skal undvære. Og det første I kan gøre er at sørge for at hun ikke bliver liggende efter første amning, når hun er ammet om aftenen.

Du skriver: "Første gang hun vågner (efter 3 timer) kommer hun op i vores seng og ...


Annonce

... bliver ammet, og der bliver hun resten af natten" - det skal hun ikke. Hun skal ammes og så skal du lægge hende i hendes egen seng. Hun skal fysisk væk fra brystet. Derudover skal du have en t-shirt eller lignende på, så hun ikke lige umiddelbart er i stand til at få fat i mors bryst, således at hvis det er nødvendigt at tage hende over, så er det ikke for at amme, men kun for tryghed.

Og her tænker jeg at far også sagtens kan komme ind i billedet. Hvis lillepigen ligger i sin egen seng, vågner op, småklynker osv. så er der intet i vejen for at det er far, som står op og hjælper hende med at skifte stilling og få dynen over sig igen. Det kan for den sags skyld også være mor - det må I vurdere. Det hele handler om at hun ikke skal ammes og hun har ernæringsmæssigt ikke behov for den mælk mere, det er tryghed og det er mor, hun søger.

Hvis hun bliver dybt ulykkelig, så vil hun altid søge brystet og falde helt til ro ved dette. Det er klart fordi brystet er det mest trygge hun kender og behovet vil således have ændret sig. Fra at det handlede om tryghed og beroligelse bliver det pludselig til trøstetår fordi hun er ked af det. Derfor handler det til en vis grad også om at hun ikke skal nå at blive så ked af det at brystet bliver nødvendigt - derfor tænker jeg at det er okay at mor er den, som er mere med på banen, hvis det er det der skal til. Det er altid svært at vurdere, - det ved man ofte først i situationen. I kender også jeres pige bedst og ved hvordan hun vil reagere.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det er naturligvis ikke synd for hende at blive puttet af far for far kan i princippet det samme som mor, når det angår alt andet end amning. I skal bare være opmærksomme på om hun vil kunne falde lettere til ro ved at det er mor og således ikke bliver så ked af det at brystet er eneste udvej, for så er det synd.

I skal ikke bekymre jer omkring hvordan det skal gå når hun skal passes ude. Det går ofte helt forrygende fordi situationen her er en helt anden og man kan som forældre blive helt overraskede over at høre hvor let det kan gå... Så lad være med at tage bekymringerne på forskud.

Håber mine tanker hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o) Fortsat god søndag.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

C-Vitamin

Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.

Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.

På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...

Læs mere i Babylex

Bæresele

En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.

I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.

Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dit svar ang. vores datter. Jeg tror virkelig, at du ramte plet med dit svar!

Mor til sensitiv pige på 4 måneder


Annonce