Annonce

Annonce

Svar: Sove hos forældre


8. marts 2007

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Lotte

For det første er det jo rigtig godt at jeres dreng kender sit værelse, at sengen er genkendelig og at det nu virker som om han føler sig tryg, hvor I bor.

Dernæst skal I beslutte jer for, hvordan et putteritual skal være. Det skal være et ritual som I kan holde fast i også fremover og således ikke noget I på sigt kører træt i.

Optakten til natten, kan være som den plejer. Stille og roligt få ro på, hjælpe ham i nattøj osv. Det at han bliver skiftet og får andet tøj på er jo i sig selv med til at markere en overgang.

Nogle forældre bruger det at bade barnet om aftenen, som en overgang til natten og det er også en mulighed. Det vigtigste er at man ikke tumler omkring og laver brydekamp lige inden man skal sove, for så er det rigtigt svært at finde roen.

Det er som udgangspunkt vigtigt at barnet falder i søvn i sin seng, hvis det skal sove videre i sengen. Ellers kan der ske det, at barnet vågner, opdager at det er flyttet og derfor vil de uvilkårligt søge tilbage til der, hvor det faldt i søvn, der hvor mor og far er.

Hos mange børn hjælper det at sidde hos dem, læse en bog, synge lidt, kærtegne, give dem en hånd at holde i, putte dem i dynen, måske vugge dem lidt imens de ligger i sengen osv. Når man på den ...


Annonce

... måde betrygger dem i at man er der for dem, så falder de til ro, falder i søvn og det er langt at foretrække fremfor at lade sit barn græde sig i søvn.

Som jeg læser dit brev, så fungerer dette faktisk allerede rigtig godt hos jer og Johan falder faktisk i søvn på en god måde. Først omkring midnat kommer han ind til jer og det behøver han naturligvis ikke, hvis han ikke er utryg, men bare skal have hjælp til at sove videre.

Jeg tænker at han sandsynligvis vågner fordi han drømmer og her hjælper det ofte at give barnet lidt at drikke. Nogle børn kan fint nøjes med en tår vand (det er godt i forhold til tænderne) andre børn har brug for lidt mælk og måske ½ banan og så kan de puttes og sove videre.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Vi taler naturligvis om en overgang - det er ikke sådan at han skal til at spise om natten. Men når små børn drømmer, så hjælper det dem at komme lidt tilbage til virkeligheden når de får lidt at spise og drikke og så falder de til ro bagefter og kan så igen lægge sig til at sove.

Mit råd er derfor at I forsøger på den måde at hjælpe ham videre, når han vågner kl. 24 og ikke automatisk komme ind til jer. Til gengæld kan han fortsat komme til jer, når han vågner kl. 05.

Hvad tænker du? Lyder det som en mulighed, ellers så skriv igen:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.

Gråd ved putningen og nat

Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.

Lur og sovetid aften

Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.

Putning - falde i søvn selv

Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Naturlægemidler - børn

Naturlægemidler er en særlig gruppe lægemidler, der ofte indeholder tørrede planter, plantedele, eller udtræk af planter.

Naturlægemidler er frihandelslægemidler, hvilket betyder, at de ikke behøver blive solgt på et apotek. Læge og apotek behøver således ikke at være involveret i behandlingen, og derfor kan naturlægemidler kun godkendes til behandling af "lettere sygdomme".

Naturlægemidler anbefales ikke til børn under 2 år uden lægens anvisning....

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Mange tusinde tak for dit svar, jeg kan helt sikkert bruge det til noget!

Tak fra Karlas mor


Annonce