Annonce

Annonce

Svar: Svøbebehov?


7. marts 2007

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Susanne

Måske er det ved at være tiden at du prøver at lade din datter sove uden svøb. Simpelthen fordi hun måske er så langt fremme motorisk nu, at hun forsøger at skifte stilling og når dette ikke lader sig gøre, fordi hun er svøbt, så er det hun vågner og bliver urolig.

Det behøver således ikke handle om sult eller tørstbehov hver 2 time natten igennem men om at hun har behov for nu at kunne bevæge sig mere frit.

I første omgang kan du prøve at bibeholde puderne omkring hende, så hun fortsat fornemmer at hun 'støder ind i noget', hvis hun prøver at vende eller dreje sig. Dynen omkring hende, men ikke svøbt som hun er vandt til. Jeg synes du skal lade det komme an på en prøve og se hvad der sker. Man kan ikke sætte noget fast tid på, men det kunne være et signal hun sender nu.

Svøbet kan du så fortsat bruge, hvis hun en dag er rigtigt ked af det og har svært ved at samle sig og finde roen. Men til natten behøver du det måske ...


Annonce

... ikke mere.

Jeg forestiller mig altså at du i stedet for at tage din datter op, når hun vågner om natten, hjælper hende med at skifte stilling. Hvis hun selv vender og drejer sig og selv lægger sig om på maven, så må hun faktisk godt det. Sundhedsstyrelsens vejledning lyder at børn skal ligge på ryggen indtil de selv vender sig, herefter kan man ikke gøre så meget.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Hvis din datter er regulært sulten om natten, så er du naturligvis nødt til at give hende brystet, men hver 2 time lyder rigtig hyppigt og derfor ikke som et reelt behov - du skriver jo at hun nu spiser rigtig godt om dagen. Jeg går ud fra at hun ammes lige så meget som tidligere og derudover får 100ml grød.

Så tiden er moden til at prøve at løsne svøbet og putte hende med en rigtig dyne. Læg hånden eller dine hænder fast på hendes krop, vug hende stille og roligt imens hun ligger i sengen, så hun fornemmer dig og fortsat bliver beroliget.

Rigtig meget held og lykke:o) God weekend.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sushi til børn

Børn må gerne få sushi - men der er nogle ting du skal overveje:

- Fisken der bruges skal have været frosset ned til - 20 grader i mindst 24 timer. Der kan forekomme parasitter i fisk og disse dræbes ved frysning.

- Sushien skal fremstilles under hygiejniske forhold. Den bør spises samme dag som den er lavet og køber du den færdigpakket skal du være opmærksom på korrekt opbevaringstemperatur og holdbarhedsdato.

- Børn under 3 år må højst spise 25...

Læs mere i Babylex

Sidde

De fleste børn kan i 6 mdr´s alderen sidde med let støtte f.eks. i en høj stol eller i barnevognen.

7 mdr gamle kan de fleste børn sidde kortvarrigt, dvs et par minutter, for så at falde til siden, for- eller bagover.

8 mdr gamle kan det fleste børn sidde i lidt længere tid og begynder også at tage hænderne ud og støde fra ved siden. Balancen bliver bedre og bedre.

Når barnet begynder at kunne sidde selv og holde et stykke legetøj i hånden er det...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen & Co.

Jeg har gjort det før, og det kan måske virke af for meget, at jeg nu gør det igen, men synes endnu engang, at jeg vil sende en tak til dig Helen og hvem end der ellers sidder bag hjemmesiden.

Nu med datter nr. to og efter syv ugers bekendskab med nyeste arving, finder jeg mig selv en lørdag aften helt i panik over, om vi da bare slet ikke kan finde ud af at have en baby. Og wupti på fem minutter har jeg fundet flere lign tilfælde af frustrerede mødre, der beskriver scenarier, der minder om det jeg sidder i. Med et bliver min situation helt "normal" og efterfølgende kan jeg med stor ro læse dine konstruktive svar, som jeg endnu engang finder både kompetente, letforståelige og direkte anvendliege (nu håber jeg også baby-pigen gør det;) )

Så igen stor ros herfra - det er en super hjemmeside!

Med lidt mere ro i mor-sindet sendes en stor TAK herfra.


Annonce