Svar: Lidt af det hele - 7 mdr.
Hej med dig
Hvis man spørger tandlægerne så er det naturligvis enormt vigtigt at du sørger for at få børstet de tænder rigtig rigtig godt og det er det naturligvis også. Men jeg tænker at man jo må overveje, hvilke kampe man skal kæmpe og lige i øjeblikket lyder det som om I har nok at se til hos jer og derfor tænker jeg at du godt kan gøre som du gør. Det er jo ikke sådan at han ikke får tænderne børstet (selvfølgelig skal de børstes), men det er fint at du lige nu prøver at lege det ind, så det ikke giver unødige problemer og magtkampe.
Det er rigtig godt at I følges på allergicenteret, så der sker lidt, selvom det går langsomt. Og det er naturligvis lidt skidt med buttede michelinarme, når der skal tages blodprøver men ellers er det nu meget godt at have lidt 'elastikker':o)
Jeg er ked af at høre at I har det svært din mand og dig, men jeg er glad for at høre at parterapien hjælper jer. Det lyder som om I lige i øjeblikket finder en fornuftig løsning for jer alle og det er rigtig vigtigt.
Jeg kan godt forstå ...
... at I gerne vil i kontakt med andre familier med små børn. Og jeg tænker at mødregruppen jo er oplagt til dette. Der er ingen der siger at man ikke kan mødes med fædrene også - hvis du tænker at en af mødrene og du især taler godt sammen, så kan du jo spørge om hun og hendes kæreste/mand kunne have lyst til at komme til spisning hos jer en dag. Det kan også være at I sammen i mødregruppen fandt ud af at det kunne være hyggeligt, hvis alle mødte hinanden og at I således kunne lave et fælles arrangement, hvor alle så selv skulle sørge for en ret til en fælles buffet. Mødregrupper kan bruges på rigtigt mange måder og kan faktisk på denne måde eksistere i rigtig mange år.
Tit hjælper det også når børnene starter i institution, så får man automatisk et andet og et større netværk. Der er også legestuer og lignende i mange kommuner, som man kan gå i og også her kan man møde andre forældre med børn. Igen kræver det jo at du selv tager initiativet til at mødes mere privat.
Rigtig meget held og lykke fortsat og rigtig god weekend:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
C-Vitamin
Vitamin C findes i frisk frugt, grøntsager og kartofler. Danske børns indtag af vitamin C er normal tilstrækkeligt og Sundhedsstyrelsen anbefaler derfor ikke ekstra tilskud af vitamin C til mature børn.
Præmature børn, dvs. børn født før 37 uge har mindre depoter af jern, vitaminer og mineraler end mature børn. Det gælder især for de fedtopløselige vitaminer A, D, E, K, men også for C-vitamin.
På neonatalafdelingerne vil det præmature barn få ekstra tilskud af...
Overtøj til børn
Vindtæt og vandtæt overtøj, som flyverdragt, jakke og overtræksbukser er ideelt, når børn skal lege ude og det er køligt.
Luffer eller vanter sættes fast i ærmet med trykknap eller specielle spænder, som man køber netop til formålet. Snore, halstørklæder og bælter er for farligt. De kan medføre at barnet hænger fast, når det klatrer rundt og bevæger sig i leg, og det kan i værste tilfælde medføre, at barnet hænger fast og bliver kvalt. I stedet for halstørklæde kan man købe en...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tusind tak for din plan for dagen, både hvad angår søvn og mad. Det er lykkes os at overholde din plan og det har været guld værd. Nu sover vi alle sammen meget bedre om natten.
De sidste 3 uger, har han faktisk kunne sove fra kl. 20 til 06 hver nat - og det er fantastisk, før vågnede han en gang i timen!
Tak fra drengens forældre






