Brev:
Fra B til A-menneske?

Kære Helen
Vi har et måske lidt atypisk problem med vores 3½-årig datter. Jeg hører i hvert fald for det meste om forældre der er trætte af at blive vækket ved en 5-6 tiden.
Vores datter har udviklet sig til at være et udpræget B-menneske. Hvis hun fik lov til at bestemme nu, så gik hun ikke i seng før kl. 21:00-21:30 og sov til 8:00-8:30. Det er specielt i hverdagene er stort problem, fordi vi skal ud af døren kl. 7:30.
Indtil for et ½ år siden var hun rigtig god til at sove, når vi puttede hende. Nu er det sådan, at hun bliver lagt mellem 19:30 og 20:00, en af os læser en godnat-historie, hvor vi putter sammen med hende i hendes seng. Når den er færdig siger vi godnat og hun får lov at vælge en CD, pt. Thomas Winding læser Emil fra Lønneberg. Den sætter vi på, så den spiller meget dæmpet, vi tænder for et lille lys, så der er dæmpet belysning og så går vi ud af værelset og lukker døren.
Der går mindre end 5 minutter, så kan vi høre det pusle derindefra. Det store lys bliver tændt og hun kravler rundt på sin seng (hun har sådan en halvhøj seng), nogle gange går hun decideret i gang med at lege og hun synger for fulde gardiner.
Vi går selvfølgelig ind og siger, at det er sovetid og at hun skal lægge sige til at sove og ender som regel på et kompromis, hvor vi siger at hun bare skal hvile sig. :-).
Uanset hvad, så tager det ca. 1-1½ time fra vi læser til hun reelt sover. Med det resultat, at hun ikke er til at ...
... få ud af fjerene om morgenen. Jeg vækker hende flere gange, men hun falder i søvn igen, og når hun endelig vågner, er hun sur og tvær, gider ikke i børnehave, vil sove videre, brokker sig over det tøj vi har lagt frem aftenen før, kræver "weekendsmorgenmad" (pandekager, rundstykker, hjemmelavet frugtsalat osv...) og andre fuldstændig urimelige ting, som hun udmærket godt ved, hun ikke kan få.
Jeg behøver vel ikke at sige, at det hele ender i kaos og vi altid kommer for sent ud af døren og alle er sure.
Det er en utrolig frustrerende måde at starte dagen på. Jeg vil ønske, hun kunne stå tidligere op, så vi kunne spise morgenmad uden stress osv.
Jeg har forsøgt at putte hende tidligere, men det resulterer bare i, at den tid hun rumsterer på sit værelse er det længere. Hun sover ikke før 21:00 – 21:30, lige meget hvad.
Jeg har på fornemmelsen, at hendes indre ur er indstillet på, at det er sovetiden. Skulle klokken nemlig blive senere end 21:30, bliver hun overtræt med alt hvad der hører til. Nu har vi ikke prøvet det så ofte, der har været få undtagelser i forbindelse med f.eks. familiefester, men ellers sørger vi selvfølgelig for, at hun i weekenden og under ferier ikke kommer senere i seng end det..
Nå, men mit spørgsmål går ud på, om man kan lave om på det indre ur og til hvilken pris? Min første prioritet er selvfølgelig, at hun skal være glad, så det skal ikke være i enhver pris.
Mange hilsener
Hannah
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan siger du farvel til røde babynumser
Sådan siger du farvel til røde babynumser: Med forebyggelse frem for behandling
Sundhedsplejersker anbefaler at forebygge bleudslæt med Olívy
Er du i tvivl om, hvad der hjælper bedst mod rød numse og bleudslæt, er du ikke den eneste. Mange bruger salver og cremer til ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
20. april 2026 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.
Kære Helen, Mit spørgsmål går på en bekymring for min lille pige på 3,5 år....
18. marts 2026 | Opdragelse | 3 år, 1 mdr.
Hej Helen Jeg har lige et spørgsmål omkring det her med at sige undskyld....
9. marts 2026 | Sygdom | 3 år, 6 mdr.
Hej Helen Jeg er mor til en dreng på 3.5 år, som desværre har fået...
27. januar 2026 | Opdragelse | 4 år
Kære Helen Jeg har berørt emnet før, men kommer ikke rigtig videre. Min...
25. januar 2026 | Renlighed | 3 år, 6 mdr.
Hej, Vi har toilettrænet to børn tidligere, men vores dreng har problemer....
Viden om børn:
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Optøning af spædbarnsmad
Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:
- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.
- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.
- Mad som har været...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









