Brev:
Søvn - 6 mdr.

Kære Helen
Så har jeg et spørgsmål til dig igen. Det handler om vores søn Sebastian på 6½ mdr. Han er lige begyndt og sove i hans tremme seng for en uge siden.
Hans tremme seng har vi brugt som kravlegård som han har haft meget glæde med, har nydt og ligge og lege i den, og stødt hans fødder i mod tremmerne. Men da hans vugge var ved at blive for lille til ham har vi taget tremme sengen i brug.
Efter vi har gjort det, har vi fået nogle mere urolige nætter.
Sebastian roder rundt i sengen, løfter dynen med fødderne, ruller rundt på siden, hvor han støder fødderne mod tremmerne, køre sutten langs tremmerne.
Vi har måtte ligge en extra dyne over han så det kunne give ham ro til at falde i søvn igen.
Det mærkelige er så.......
Vi bor langt fra vores familier, og overnatter ...
...  altid når vi besøger dem, og Sebastian har altid sovet i tremme seng, både hos min mor og min mands forældre, og der gør Sebastian det ikke. Her sover han fint og ligger roligt. Vi synes det er mærkelig.
Han er ved at få tænder, men virker ikke plaget af det om natten, har noget gel vi smører på gummerne.
Så kære Helen har du et råd til os, er der noget vi kan gøre anderledes.
Han spiser og sover om dagen sådan.
6.00  flaske
8.00 grød
9-9.30 tilbud en flaske
9.30 sover
11.00 vågen
12.00 grød/mos
13.00 sover
15.00 vågen og flaske
16.30 sover
17.00 vågen
17-17.30 mos
19.00 flaske vælling
sover
22-23.00 flaske vælling
sover
3.00 flaske, prøver først med vand
vågner 6.00
Det hele er ca tider
Håber du kan hjælpe os til en roligere nat.
Venlig hilsen Britta
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud?  Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
K-vitamin til baby
Sundhedsstyrelsen (og WHO) anbefaler, at alle nyfødte babyer får K-vitamin lige efter fødslen. Dette gives som injektion i låret og er med til at forhindre indre blødninger. Når barnet har fået K-vitamin denne ene gang, skal det ikke gives igen.
Børn der ammes, får ikke ret meget K-vitamin via modermælken, og det betyder, at de har større risiko for K-vitaminmangel. K-vitamin dannes også i vores tarmsystem, og da nyfødte børn har et umodent tarmsystem, vil de ikke selv kunne...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
 
			





