Annonce

Annonce

Svar: Far er meget væk


1. marts 2007

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære rejsende familie

Jeg vil gerne starte med at sige, at jeg bestemt ikke tror jeres datter tager følelsesmæssigt skade af at hendes far i perioder er mere væk end han er hjemme. Det lyder som om I er meget opmærksomme på det og du beskriver også et far-datter-forhold som er præget af kærlighed og tillid.

Helt overordnet så handler dit spørgsmål meget om tilknytning. Hvis et barn er trygt tilknyttet, så vil det forvente at den person det har tilknyttet sig er til gængelig selvom personen ikke er til stede et øjeblik. Dette bliver naturligvis mere tydeligt i takt med at barnet bliver ældre, men jeres datter er allerede på vej i forståelsen af at far er der og far kommer tilbage - det fremgår fint at de spørgsmål hun stiller.

Et barn kan godt have flere tilknytningspersoner og derfor være fint tilknyttet både mor og far. Hos jer vil mor naturligt være den primære omsorgsperson og den jeres datter oftest vil søge, da mor er den som er mest tilgængelig. Men når far er til stede, så vil han jo på samme måde som mor, kunne reagerer fint på hendes signaler og kommunikation og når hun oplever at blive mødt og forstået og at far er til stede for hende, så vil hendes forventninger til dette ikke blive brudt, fordi far rejser væk i en periode - her vil hun jo som hun plejer bruge mor.

Der er forskellige faktorer som man mener har betydning for hvordan barnet tilknytter ...


Annonce

... sig den voksne:

1. Hvor meget tid den voksne bruger på omsorg for barnet
2. Kvaliteten af den omsorg der ydes
3. Hvor stor emotionel investering i barnet den voksne har
4. Omsorgspersonens gentagne tilstedeværelse over tid.

Man kan sige at du som mor opfylder alle fire faktorer, hvor far ikke er til stede som du, når man ser på punkt 4. Men far er dog ikke væk - det er jo ikke sådan at han rejser i månedsvis, han er hele tiden en del af jeres familie og en del af jeres datters liv.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

I forhold til de spørgsmål jeres datter stiller, så tænker jeg at det er rigtig godt og en fin måde du svarer hende på. Jeg tænker dog, at du også skal give hende lov til at savne far og at du godt må hjælpe hende med at sætte ord på dette. Således at når hun f.eks. nævner far, at du så også siger "mor savner også far".

Nogle gange hjælper det at have en lille billedbog med billeder af dig, far og hende selv. Det at se et billede af far og de ting de laver sammen vil virkeliggøre at han forset er der. Jeres datter er jo stadig så lille at far ikke kan lave aftaler med hende om at ringe på bestemt tid og hun forstår ikke forklaringer som 'far kommer på søndag' - hun er for lille til at forstå tid og sted på den måde.

Men som sagt så lyder det som om at I er rigtig godt omkring jeres datter. Jeg håber at I kan bruge mine tanker lidt videre og at I ikke er så bekymrede mere :o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

30. oktober 2025 | Udvikling | 12 mdr.

Bekymring omkring adfærd

Hej Helen. Jeg har i et langt stykke tid været i tvivl om min søn adskiller...

Læs hele brevet og Helens svar


27. oktober 2025 | Udvikling | 8 mdr.

Græder, når jeg går

Kære Helen. Tak for dig og alle dine svar:) Min datter er nu blevet 8...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2025 | Udvikling | 11 mdr.

Sproglig udvikling - pege og sige ord

Hej Helen. Min søn på 11 måneder, hverken peger eller siger ord. Jeg er i...

Læs hele brevet og Helens svar


1. september 2025 | Udvikling | 15 mdr.

Ny i vuggestue og tandfrembrud

Kære Helen, Vores søn på 15 måneder startede i vuggestue i sidste uge. Vi...

Læs hele brevet og Helens svar


21. august 2025 | Udvikling | 3 år

Svær børnehavestart - 3 år

Kære Helen, Jeg skrev til dig for ikke så længe siden om vores dreng J på...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Gylp

Når barnet spiser, sluger det ofte lidt luft, eller kommer til at spise for meget eller for hurtigt. Det resulterer i, at barnet ofte gylper efter et måltid, og det er helt normalt. Ofte er det, når barnet bøvser, at der kommer lidt mælk med op.

Hvis dit barn får flaske, kan du forsøge med en anden type flaskesut. Hvis hullet er for stort, så løber mælken for hurtigt. Du kan også forsøge at ændre spisestillingen, så dit barn sidder mere lodret, når det får mad.

Læs mere i Babylex

Øjne og syn hos baby

Nyfødtes øjne er tit hævede og sammenklistrede. Det er helt normalt. Er der vedblivende pus i øjenkrogen, har barnet sandsynligvis en øjenbetændelse og bør ses af lægen.

Helt små børn kan se i en afstand af ca. 30 cm. Det er den afstand, der er mellem moderens bryst og ansigt, når hun sidder og ammer. En nyfødt baby har svært ved at se, og verden virker meget utydelig og sløret. Men så snart den lille kommer til verden, begynder synet at udvikle sig.

Dit barn har...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar, som kom langt hurtigere end forventet :)

Dejligt, tak
Christina


Annonce