Annonce

Annonce

Svar: Pige på 8 mdr. vil ikke sove om natten


28. december 2003

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Katherina

Det kan være relevant at få tjekket hendes ører, da hun tilsyneladende er grædende, når hun ligger ned om natten. Men samtidig skriver du at hun sover om dagen, så hvis der ikke er problemer her, er det sandsynligvis ikke på grund af en infektion, du skal dog have det med i dine overvejelser.

Det er altid svært at vide, hvor meget mælk barnet egentlig får, når det bliver ammet, og nogle børn kan godt drikke så meget mælk, at det tager pladsen op for anden mad. Sammenholdt med at du også snart skal til at begynde på arbejde, lyder det derfor som en god idé at stoppe med amningen.

Når hun vågner om natten vil det i en periode nok være en fordel at det er far der tager over. Han skal tilbyde hende vand af en kop og putte hende igen. Det er vigtigt at I indfører et fast putteritual, som efterhånden bliver genkendeligt for hende og dermed giver hende den tryghed der skal til for at hun kan falde til ro. Børn elsker gentagelser og kan f.eks. høre den samme bog igen og igen eller se den samme film utallige gange, så de kan den udenad - det kender du sikkert fra storesøster.

Far lugter ikke af mælk og kan jo af gode grunde ikke amme, så derfor er den mulighed udelukket, hvis det er ham der står op om natten. Hvis du kan finde en lille bamse, en spilledåse eller andet hun er glad for, så kan det indgå i putteritualet.

Tror du ikke at din datter kan være sulten? Du skriver selv at hun ikke spiser ret meget og min tanke er, at hun får så meget mælk hos dig at hun ikke føler den store sult. ...


Annonce

... Hvis du holder op med at amme, så vil sulten måske melde sig naturligt. Det er vigtigt, at du sørger for at hun får rigeligt tilbudt i løbet af dagen. 8 mdr gammel kan hun så småt begynde at spise det samme som jer andre. Hun skal have tilbudt mad ca. 6 gange i døgnet. Det sidste måltid kan være i form af mælk eller vælling, som hun kan drikke af kop.

Planen er at hun i løbet af dagen bliver fyldt så godt op, at du med sikkerhed ved at hun ikke vågner af sult om natten. Derudover er det en rigtig god idé at flytte hende ind i eget værelse. Man kan meget let komme til at forstyrre hinandens søvn, når man ligger sammen. Hun vil også drømme meget og måske kan hun falde til ro igen af sig selv, hvis hun får lov:o)

Hvis hun bliver helt ulykkelig skal I naturligvis gå ind til hende. Hun vil føle sig forladt, når I går fra hende, så det er vigtigt at I viser hende at I der der, så hun trygt kan falde til ro. Samtidig er det også meget vigtigt, at I ikke stresser over hendes gråd, af angst for at hun skal vække storesøster. Den lille mærker med det samme, hvis I virker anspændte og vil reagere med at blive endnu mere urolig og grædende. Nu ved jeg ikke hvor stor storesøster er, men de fleste børn vil sove videre uden problemer, når de ved at det "bare" er lillesøster der græder.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det vil være en god idé at skrive natdagbog over, hvordan nætterne forløber. Derved vil I kunne se de små fremskridt der er, for hver dag der går.

Rigtig meget held og lykke, håber nogle af ovenstående overvejelser kunne bruges.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

7. august 2025 | Sovevaner | 15 mdr.

Vågner mellem 4-5 og vil kun sove videre hos mor og far

Hej Helen Min kæreste og jeg har en dejlig søn - navngiver ham her V - på 15...

Læs hele brevet og Helens svar


3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Mad og søvn - 10 mdr. dreng

Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fiskeolie og børn

Fiskeolie eller det der også hedder Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk. De er livsnødvendige for os mennesker, både for børn der skal vokse og udvikle sig og for ældre der skal "vedligeholdes". Derfor skal der være omega-3 fedtsyrer tilstede i vores kost.

Fødevarestyrelsen anbefaler, at du selv spiser og også giver dit barn fisk 2 gange om ugen som hovedmåltid. Derudover næsten hver dag som pålæg til frokost.

Det er vigtigt at variere...

Læs mere i Babylex

Mekonium - den første afføring

Mekonium er betegnelsen for den første afføring, som spædbarnet har. Afføringen er sort og klæbrig og ser ud som tjære.

Det, der kommer ud, er det fostervand, som barnet har drukket, da det lå inde i maven. Det indeholder blandt andet hår og afstødte hudceller. Fostervand, hår og hudceller samler sig i tarmen og bliver udskilt som mekonium, når barnet bliver født. Nogle gange udskiller barnet mekonium forbindelse med fødslen, hvilket er med til at give grønt fostervand.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

tusind tak for en eminent brevkasse, den har jeg fundet og finder meget trøst og viden i.

Mor til dreng 16 måneder


Annonce