Svar: Gang i maven
Hej Heidi
Det lyder som om din datters mave fungerer nu. Da hun lever af fuld modermælkserstatning så er det vigtigt at hun har afføring ca 1 gang i døgnet. Nogle børn har dog hver 2 dag og hvis afføringen er blød og ikke volder problemer at komme af med, så er det helt okay.
Når du begynder med grød, så start med meget små mængder. Ikke mere end 4-5 tsk og øg hende langsomt. Når hun kan spise en lille dl så kan du give hende 2 gange dagligt. Det er bedre kun at give hende 3/4 dl og så følge efter med en flaske mælk end det er at give 1½ dl og så er der ikke plads til mælken. Så for at undgå forstoppelse, så er det godt at bibeholde plads til hende mælk.
Det vil også være godt at du, når du skal til at give 2 gange dagligt, giver grød den ene gang og grøntsager den anden gang. Så får hendes tarmen lidt forskelligt at arbejde med.
Sveskemos ...
... kan sætte lidt gang i maven, hvor banan kan stoppe maven, så hold igen med banan. Sveskemos kan gives alene eller du kan give det som topping på f.eks. en risgrød. Frugtmos er dog generelt godt til at holde gang i maven og du kan bruge forskellig slags - i begyndelsen er kogt æble og pæremos mildt og rart.
Du kan godt starte med vælling hvis du synes det er bedre og du så føler dig mere sikker. Du kan give vælling til natten og hvis det fungerer så kan du bibeholde denne flaske og så begynde med lidt skemad på et tidspunkt i løbet af dagen.
Ris, majs og hirse er gode grødtyper at starte med. Du kan evt. lave det med lidt mme som hendes mave kender i forvejen. Gulerod, kartoffel, broccoli, blomkål, squash og avokado er gode grøntsager i begyndelsen.
Giv hende vand af en lille kop eller snapseglas sammen med skemaden.
Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...
22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.
Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
Viden om børn:
Sove ude
Helt små børn skal man være forsige med at lade sove ude i barnevogn. En tommelfingerregel er, at spædbørn ikke bør sove ude, før de har genvundet deres fødselsvægt og vægten skal være mere end 3000g.
At sove ude om sommeren er enkelt. Stil barnevognen i skyggen og hold øje med dit barns temperatur ved at mærke det i nakken. Dit barn vil nyde at stå under et træ og se vinden i bladende. Et insektnet kan yde god beskyttelse mod insekter, men brug det kun, hvis der er insekter.
Apgar score
Dette er betegnelsen for en undersøgelse som jordemoderen laver af barnet lige efter fødslen. Apgar Score blev udviklet i 1952 af Virginia Apgar og den bruges til at vurdere, hvordan barnet har det, lige når det er blevet født.
Jordemoderen har 5 ting hun ser på:
1. Hun ser på barnets reflekser,- reagerer barnet på forskellige stimuli, griber barnet, søger barnet osv.
2. Hun mærker barnets puls, for at se på hvor hurtigt barnets hjerte slår og om...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.