Svar: Bange for afføring
Kære Susanne
Mange børn oplever det at skulle af med afføring, som at skulle give slip på en del af sig selv. De ser simpelthen afføringen som en del af dem og vil i en længere periode f.eks. også have svært ved at skylde afføringen ud i toilettet.
Du skal naturligvis sikre dig at din datter ikke har ondt. Hvis hun har en lille rift ved endetarmen, så kan det svie.
Du skal sikre dig at hun ikke har hård mave, så hendes mave skal fungere. Hvis hun begynder at holde sig fordi hun ikke kan komme af med afføringen eller ikke vil af med afføringen, så får hun først forstoppelse og så kan det komme ind i en dum cirkel. Derfor kan det være nødvendigt at give laktulose i en periode.
Derudover tænker jeg at I ...
... ikke skal have for meget fokus på selve det at hun skal af med sin afføring, men at I måske prøver at læse nogle bøger som er mere generelle om emnet. Det kan nogle gange 'bløde op' for nogle ting, hvis det er andre børn man læser om.
Der findes børnebøger om at gå på potte og toilettet. Der findes også en børnebog som hedder "muldvarpen som ville vide hvem der havde lavet lort på den hoved" - en bog hvor man taler om hvordan afføringen fra forskellige dyr ser ud. Måske I på den måde kunne skabe lidt positiv interesse for det, som kommer ud af jeres datter.
Håber mine tanker hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke og god weekend. Lang tid siden jeg har hørt fra dig. Håber at I ellers har det godt:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om renlighed:
5. august 2025 | Renlighed | 3 år
Toilettræning - men ingen afføring
Kære Helen. Vi søger lidt hjælp ang. vores tvillinger på 3 år som vi lige...
4. juli 2025 | Renlighed | 2 år, 5 mdr.
Kære Helen Min datter er 2 år og 5 måneder, og det er nu på tide hun smider...
Viden om børn:
Episiotomi - Epis
Episiotomi eller Epis er, når kvinder under en fødsel klippes i mellemkødet. Man klipper i det stykke, der er mellem skeden og endetarmsåbningen, og man gør det, for at barnet bedre kan komme ud.
Der findes to typer af Episiotomi:
1. Man kan klippe lodret ned fra skedeåbningen til endetarmen. Dette klip heler ofte let op, men det anvendes ikke så meget mere, da der er risiko for, at klippet udvider sig og bliver længere, når barnets hoved passerer forbi - og derved...
Mødregruppe
De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.
Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.
Det kan være en stor glæde at mødes med andre...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.