Svar: Gåde råd til fingermad 10 mdr.
Kære Mor
Det er rigtig fint det I allerede gør og forsøger jer med. Overgangsperioden er nu overstået med den alder jeres datter har og hun må derfor få stort set hvad som helst - altså det samme som I andre. I kan derfor give hende det, hun viser interesse for og så lade hende forsøge.
Det er korrekt at kylling kan være lidt svært at spise, da det er lidt trævlet i konsistensen, men mon ikke du kan få det delt i nogle stykker. Hakket kød er fortsat det letteste for hende at tygge, hvor stegt kød som engelsk bøf kræver lidt mere tyggekraft:o) men hun må gerne få det og så må du prøve at skære det ud i så små stykker som muligt. Kødsovs kan være svært at spise uden ske og den er hun fortsat for lille til at kunne styre selv, men pastaen kan hun selv spise og så må du supplere med en skefuld kødsovs indimellem.
Suppepasta er måske for små for hende at få fat i. Prøv med nogle almindelige pastaskruer. Kog dem godt møre, så de er lidt mere kogte end al dente.
Kartofler kan laves på mange måder. Det kan være kartoffelbåde med eller uden skræl lavet i ovnen, det kan være hasselbagte kartofler som du bager med lidt olie og lidt krydderi på toppen.
Kalkunkød, skinke, hamburgerryg, medister osv. er også udemærkede muligheder. Fisk er godt. Både som fiskefrikadeller og fisk lavet i ovnen eller kogt. Det kan være laks, sild og makrel, skrubbe, rødspætte og torsk.
Når du serverer rugbrød for hende, så er det en god idé at ...
... servere en skefuld ærter, majs, gulerødder osv. Det kan også være lidt rød peberfrugt, avokado og lignende.
Det er korrekt at hun ikke bliver fyldt helt op på samme måde, nu hvor hun skal spise mere mad selv. Men det er okay. Hun skal jo fortsat have mange små og hyppige måltider for at være dækket godt ind og øvelse gør mester.
Det er fint at give hende vand, også for at holde gang i maven. Ellers er det vigtige med grøntsager som indeholder en del fibre og du kan også vælge fiberrigt brød uden hele kerner. Frugt har også en god virkning på maven (banan kan dog virke stoppende). A38 kan neutralisere lidt i maven og vil også være godt f.eks. om eftermiddagen.
En plan for dagen i forhold til hendes alder kunne se således ud:
Morgen: Grød, evt. med lidt frugtmos, vand eller mælk af kop
Formiddag: ½ bolle med smør, ost, frugt i stykker. Vand af kop, evt. lidt juice.
Frokost: Rugbrødshapsere, tilbehør af forskellig frugt og grønt som kogte ærter, majs, gulerod. Må meget gerne få rester af aftensmaden som frikadelle eller kylling, vand af kop
Eftermiddag: En portion tykmælk med rugbrødsdrys, frugtmos eller lignende. Vand af kop
Sen eftermiddag: Frisk frugt, evt. ½ bolle med smør, vand af kop, evt. et fad med lidt forskelligt grønt.
Aften: Familiens mad, grøntsager, kød, fisk, ris, pasta. Vand eller mælk af kop. Frugtgrød med mælk til dessert.
Håber dette hjælper dig lidt videre. Fortsat held og lykke med hende:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Frugtmos og børn
Fra 6 mdr´s alderen kan barnet spise al slags frugt. Det kan være frisk frugt eller kogt frugt.
Starter dit barn med skemad i 4-5 måneders alderen, er det dog helt okay, at du giver lidt frugtmos i denne alder. Det anbefales, at du begynder med den kogte mos til de mindste børn. Det anbefales også, at du tilbyder frugtmos som topping på en grød, eller som dessert efter et grøntsagsmåltid.
Til den første skemad er især pære- og æblemos godt, da det har en mild smag,...
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









