Brev:
Søvn igen igen - 8 mdr.
Hej Helen
Så er der igen brug for et godt råd om det altid aktuelle emne "søvn".
Vores søn, som lige er blevet 8 mdr., har stadig problemer med nattesøvnen. Eller rettere sagt, jeg har problemer med hans nattesøvn.
Han havde slem kolik de første 4 mdr, skreg i døgndrift og sov ekstremt lidt og dårligt, jeg ved ikke, om det måske stadig kan påvirke hans søvn? I løbet af dagen er han en glad og aktiv dreng, som kryber rundt på opdagelse og er ved at lære at rejse sig op ad møblerne. Vi er ude med barnevognen hver dag, og et par gange om ugen går vi til rytmik og svømning.
Han får havregrød, rugbrødshapsere, grøntsagsmos, boller og frugt at gnave af og vores mad til aften. Vi står op ved 7-8 tiden. Herefter får han som regel en lur i løbet af formiddagen og en igen ved middagstid. Han har aldrig været den store sover, så jeg er heldig hvis lurene varer en time eller mere. Hvis vi er ude at gå senere på dagen, snupper han også ofte en kort lur om eftermiddagen, men ikke hvis vi er hjemme.
Han bliver lagt i seng, godt træt, ved 19-20 tiden. Han får herefter en flaske, når vi selv går i seng og en igen sidst på natten/først på morgenen (det eneste tidspunkt i løbet af natten hvor han vågner "rigtigt" og hvor en flaske hurtigt sender ham tilbage til drømmeland). Det er efterhånden dagens eneste flasker. Han er rigtig god til, når han bliver puttet, selv at finde sin sut og sovehund i sengen og selv falde i søvn både til lure og nattesøvn.
Problemet er at han i løbet af natten "vågner" hver hele eller halve time. Han har hele sit liv sovet uroligt og skriger/græder altid et godt stykke tid inden han vågner rigtigt op. Og det er denne halvsovende skrige/græde tilstand, han kommer i så frygteligt mange gange i løbet af natten.
Hvis man i denne tilstand lige vender på ham eller giver ham sutten (han kan nu også sagtens ligge sådan og græde med sutten i munden), falder han meget hurtigt til ro igen. Han er hverken oppe af sengen eller får mad, når han sådan "vågner" og græder/skriger. Jeg har ofte prøvet at lade ham ...
... ligge, da han jo faktisk ikke er vågen, men det resulterer altid i, at han så vågner helt op og kan være ret svær at få til ro igen.
Jeg har købt og læst både "sov igennem uden gråd" og godnat og sov godt", men er ikke blevet meget klogere. Det eneste råd jeg ikke har prøvet er (mest i "godnat og sov godt"-ånden) slet ikke at hjælpe ham "fysisk" med sut og vende/putte, når han sådan er halvvågen, men kun snakke beroligende til ham, og derefter køre den beskrevne "se til rutine" igennem indtil han falder i søvn af sig selv igen. Dette vil, i modsætning til nu, utvivlsomt føre til, at han vil vågne helt op og have mange lange natlige rigtige skrigeture.
Jeg er villig til at prøve alt i en periode, selvom det inkluderer en del gråd (det er normalt ret let at høre om han er ked af det og lige skal have et kram eller bare "brokker sig") - problemet er bare, om der overhovedet er en chance for at det hjælper. Hvad tror du?
Det skal lige tilføjes, at det kører efter samme mønster den ene nat om ugen, hvor hans far tager nattevagten. Vi har ikke prøvet at lade ham nat-passe af andre, kunne det måske være en mulighed, og hvor mange nætter skal man sætte af til det? Jeg har selv problemer med at nå at falde i søvn i de korte intervaller imellem hans gråd, så ofte bliver det kun til lidt døsen, jeg får således ofte kun sovet rigtigt en nat om ugen, hvilket i høj grad gør at jeg ikke synes jeg fungerer optimalt, og nogle gange heller ikke helt forsvarligt i betragtning af at jeg er alene med et lille mobilt barn i løbet af dagen.
Er der alternativt håb forude, når han om et par måneder starter i vuggestue og forhåbentlig får brugt en frygtelig masse krudt i løbet af dagen?? Du må gerne svar JA! ;0)
Og så lige et spørgsmål der intet har med søvn at gøre. Jeg kan se at du mange steder foreslår tykmælk, som et mellemmåltid. Kan letmælks yoghurt naturel bruges istedet? Det er nemlig det, vi i forvejen har i huset, da den kræsne mor hverken kan lide tykmælk eller ymer.
Kærlig hilsen - og tak for en glimrende brevkasse
Rikke
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
3. august 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen Jeg har lidt spørgsmål ift mad inden sengetid. Min søn på...
14. juli 2025 | Udvikling | 9 mdr.
Kære Helen Jeg er lidt bange for at jeg har skadet min søns og min relation...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...
Viden om børn:
Barselshotel
Barselshoteller findes både på sygehuse og i privat regi.
Kravene til at komme på et offentligt barselsehotel er forskellige. Nogle steder barselshotellet for flergangsfødende, der har haft en ukompliceret graviditet og fødsel, andre steder er det til førstegangs forældre, der har brug for lidt ekstra tid, inden turen går hjem. På barselshotellet vil både mor og far typisk kunne være til stede hele døgnet og personalet kan tilkaldes, ved behov for hjælp.
På et...
Massage - baby
Mange babyer nyder at få massage eller berøring af ryg, mave, ansigt, fingre, tær. De rolige og rytmiske bevægelser giver barnet en følelse af at være elsket og fylder barnet med velvære. Der findes flere bøger om emnet, hvis du ønsker at sætte dig ind i en bestemt teknik, kan det anbefales at låne eller købe en af disse.
Hvis dit barn har svært ved at komme af med afføring eller luft, så kan det også være en god ide at massere lidt på barnets mave. Dette gøres ved stille og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.