Annonce

Annonce

Svar: Modermælk kontra modermælkserstatning


3. februar 2007

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Renata

Jeg synes det er super flot at du har haft overskud til at malke ud og stimulere, så din datter så vidt muligt har kunne få din mælk på flaske. Det er flot fordi jeg ved, hvor hårdt et arbejde det er.

Der er meget som er vigtigt, når man har et lille barn. Det er vigtigt at man sørger for at den lille får mad. Men det er også vigtigt at man pludrer med sit barn, leger med det, kærtegner, skifter, bader osv. Det at få et lille barn fylder meget (og heldigvis) i hverdagen - det er et fuldtidsjob og mere til. Det betyder også at det kan være ekstra hårdt at skulle malke ud og den tid man bruger på udmalkning vil uvilkårligt gå fra barnet.

Du har ret i at modermælk er super godt. Modermælk er sammensat på en sådan måde, at det ikke kan laves 100pct ligesådan kunstigt. Det er således ikke muligt at lave en modermælkserstatning som ligner modermælk 100 pct. men producenterne forsøger:o)

I Danmark har vi ikke dårlige erstatninger og vi har normalt ikke problemer med drikkevandet og hygiejnen. Børn trives derfor ligeså ...


Annonce

... godt på modermælkserstatning som på modermælk.

Hvis I har problemer med allergi, så er der lavet undersøgelser som viser at det er meget vigtigt at man ammer til barnet er 4 måneder gammel. Herefter kan barnet ernæres som andre børn, med mindre der er tale om mælkeallergi. Har I allergi vil det derfor være rigtig godt at du fortsætter udmalkningen 2 måneder mere.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Når det er sagt, så skal du dog vurdere det ud fra hele jeres situation. Hvis udmalkning fylder så meget i din hverdag at det tager tid og fokus væk fra din datter, hvis du føler at det er en hæmsko for dig og du bliver irriteret og i dårligt humør osv. så skal du overveje om det er det værd.

Det er kun dig selv der kan vurdere, hvad der vil være det rigtige at gøre i jeres situation. Ja modermælk er det bedste og det er godt hvis du kan - men det er mindst ligeså vigtigt og nok vigtigere at din datter har en mor som er glad og som har overskud til hende, pludrer med hende og nyder hende.

Håber du kan bruge mine tanker lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

6. juli 2026 | Amning | 1 mdr.

Amning - 6 uger gammel

Kære Helen Jeg håber, du kan hjælpe mig med nogle bekymringer omkring min...

Læs hele brevet og Helens svar


23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Moderkage

Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.

Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tak for kampen i medierne mod ’skrig dig i søvn’ metoden. Den er godt nok sej!

Jeg videresendte dit indlæg fra din egen side til en kollega, som var grædefærdig af tvivl over om hun var en dum og dårlig mor, når hun bare blev ved med at gå ind til sin grædende søn om aftenen. Hun var simpelthen så lettet og følte sig så godt bakket op. Hun havde fået mange ’gode råd’ fra venner og familie, som også havde forsikret hende om at hun både forkælede barnet og gjorde det utrygt (?!?) med sin inkonsekvens og blødsødenhed.

Det er en vigtig, vigtig kamp du kæmper for at få spredt et væsentligt budskab!


Annonce