Svar: Grovere mos og rugbrødshapser
Kære Anne
Der er stor forskel på hvornår børn rent mundmotorisk er parate til at tygge og arbejde med maden i munden. Din datter er kun 7 måneder gammel og det er slet ikke unormalt at hun endnu ikke mestrer at tygge.
De fleste børn vil være mellem 8-9 måneder før man begynder med rugbrødshapsere, så der er altså tid endnu. I denne alder vil du også kunne give hende lidt godt kogte pastaskruer og lignende.
En god overgang til den fastere mad kan være at forsøge med lidt havregrød og flerkornsgrød, som har en lidt grovere konsistens. Derudover vil det være godt med en lille smule kød i grøntsagsmosen, som du også allerede forsøger. Det er ikke meget der skal i, det er bare for at give en lille strukturændring, så hun vender sig til det. Du kan f.eks. også forsøge dig med lidt ...
... godt kogte ris.
Derudover vil det hjælpe hende at sidde med lidt brødskorper eller lignende i hånden. Det at bruge munden og bløde maden op med sit spyt er også med til at udvikle hendes mundmotorik. Så det er rigtig fint at du lader hende få lidt forskelligt i hånden at sidde med.
Du skal udnytte at hun har en naturlig nysgerrighed for at undersøge og gerne åbner munden for hvad som helst. Så når hun viser interesse for jeres mad, så lad hende smage så meget som muligt - giv hende gerne lidt sovs af forskellig slags, da det også er med til 'at smøre' og måske hjælper hende med at kapere det. Hjælp hende også med at drikke, så hun får noget at skylle efter med.
Øvelse gør mester og hun er som sagt endnu ikke så gammel. Det skal nok komme stille og roligt:o) Rigtig god weekend.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.
Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...
12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.
Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...
8. marts 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.
Min søn på 11 måneder spiser ikke
Kære Helen, Jeg håber virkelig, du kan hjælpe mig, for jeg er en meget...
7. februar 2025 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Hej Helen Min dreng bliver 6 måneder den 18 februar, og har fået skemad i...
4. februar 2025 | Kost og ernæring | 19 mdr.
Hej Helen Så er jeg tilbage igen med min evigt tænkende mor hjerne. ...
Viden om børn:
Klip i mellemkødet (Episiotomi)
I forbindelse med en fødsel kan det være nødvendigt at klippe kvinden i mellemkødet så barnet bedre kan komme ud. Dette kaldes en episiotomi og jordemoderen klipper i det stykke der er mellem skeden og endetarmsåbningen. Man kan også briste spontant.
Uanset om man brister eller bliver klippet, så vil man blive syet sammen, for at såret gror rigtig sammen igen.
Det er altid vigtigt at skylle såret efter hvert toiletbesøg den første tid efter fødslen, for at undgå...
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Igen må jeg ty til dig som fantastisk hjælper og rådgiver.
Min skønne søn på 11 måneder skal starte i dagpleje i morgen og jeg er virkelig i krig med mine følelser.
Øv altså. Helen, jeg har virkelig brug for et ærligt råd og jeg har brug for at få sat sindet lidt på lavt blus.
Mange kærlige hilsner
Mor til dreng på 11 måneder