Annonce

Annonce

Svar: Graviditets tegn


30. januar 2007

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære Henriette

Først tillykke med at du venter dig igen:o)

Da din første dag i sidste menstruation var den 31 december, så vil du nu være ca 4½ uge henne og have termin den 7. oktober.

At du ikke oplever graviditetstegn kan naturligt skyldes at du kun er godt en måned henne. I takt med at livmoderen vokser og 'løfter sig op' for at forberede sig til at der skal komme et nyt lille barn, så vil du sandsynligvis begynde at mærke betydeligt mere til det hele.

Nogle kvinder oplever at få brystspændinger ret hurtigt (omkring det tidspunkt, hvor du er nu), andre først betydeligt senere og atter andre oplever ikke særlig meget brystspænding.

Det at du har ...


Annonce

... været gravid før og har født August, gør jo at din krop denne gang er forberedt på en anden måde. Der er lidt bedre plads, brystet er mere elastisk osv. Der er derfor aldrig to graviditeter som er ens. Nogen kvinder fortæller også at deres graviditeter har været vidt forskellige alt efter om det var drenge eller piger de ventede - hvormeget der er i dette eller om det er ammestuesnak ved jeg ikke:o)


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Du kan altid ringe til en gynækolog og bede om at få en tid. Fortæl din historie, at du tidligere har aborteret og at du har brug for at blive scannet - det kan du godt blive allerede nu:o)

Knus herfra, rigtig god weekend og rigtig meget held og lykke med det hele:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Annonce

Viden om børn:

Rød numse

De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.

For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.

Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...

Læs mere i Babylex

Børn i bilen

Der er fem gode huskeregler, når du skal transportere dit barn i bilen:

1. Det er vigtigt at barnets autostol passer til både barn og bil. Tag derfor både barn og bil med, når du køber autostol.

2. Sørg for at autostolen sættes korrekt fast. Følg brugsanvisningen og stram selerne så godt til som muligt, så stolen er godt fastspændt til sædet i bilen.

3. Vælg bagudvendt autostol så længe som muligt. Det er mest sikkert for barnet.

4....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og søvn som er sprængfyldt med praktiske råd om hvordan du får dit barn til at sove.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen

Tusind tak for dit svar sidste gang med søvn-fase-skift-problemer. Tænk engang - det virker! Og nu har vi bøvlet i en hel måned med en træt lille pige, så det er bare så skønt at kunne lulle hende i søvn på en god måde. Plus - at du skrev det med perronen og sovetoget.

Tak,
fra forældrene til pige på 6 måneder


Annonce